V Lednici si pochvalují mírný nárůst návštěvnosti a v Mikulově zaznamenávají mimořádně úspěšnou sezónu. Mikulovský zámek zaznamenal velký nárůst návštěvnosti – v řádech desítek procent. O vydařené sezóně mluví i v Lednici.

„Do konce srpna přišlo na zámek v Mikulově zhruba třiatřicet tisíc platících návštěvníků. To je oproti loňským sezonám mimořádné zlepšení – v řádu desítek procent. Pro srovnání, za celou loňskou sezonu navštívilo zámek asi šestadvacet tisíc lidí,“ pochlubil se ředitel Regionálního muzea Mikulov Petr Kubín.

Celkově byla zatím letošní sezona z našeho pohledu mimořádně úspěšná. „Osobně si myslím, že návštěvnost zámku souvisí s celkovou návštěvností města a mediálním zobrazováním Mikulova jako celku, na čemž má podíl vedení města,“ zdůraznil Kubín.

„U nás to vypadá, že bude malinký nárůst návštěvnosti, řekněme do deseti procent,“ uvedla kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Zámek a přilehlé památky v lednickém parku loni navštívilo tři sta třicet tisíc lidí. Letošní výsledek by podle Holáskové mohl být kolem tří set padesáti tisíc turistů. Nejvíce lidí přilákal tradičně první prohlídkový okruh s reprezentač­ními sály.

Jak se ukázalo, velkým lákadlem byl pro návštěvníky Lednicko-valtického areálu po dlouholetých opravách v červenci zpřístupněný Apollónův chrám u Mlýnského rybníka. „Návštěvnost nás velice překvapila. Ke konci srpna tam zavítalo sedm a půl tisíce lidí,“ pochvaluje si skvělý výsledek lednická kastelánka.

To ve Valticích tolik nejásají. Na zámek si našlo cestu asi o deset procent méně turistů než loni, což představuje asi sedm tisíc lidí. Úbytek turistů, rovněž přibližně desetiprocentní, zaznamenala správa zámku i na zámečku Rendez-vous.

Kastelán valtického zámku Michal Tlusták ale podotkl, že tržby na zámku jsou lepší než v minulém roce. Důvod je prostý. „Může za to výstava o rytířích Řádu zlatého rouna v druhém patře zámku, která je jednoznačně nejúspěšnější výstavou Národního památkového ústavu letošního roku,“ pochlubil se Tlusták.

Letos otevřenou výstavu navštívilo přes sedm a půl tisíce lidí. V tržbách to představuje kolem tří set padesáti tisíc korun. Návštěvníci mohou za jednotné vstupné obejít oba prohlídkové okruhy, což prý hojně využívají.

„Dohodli jsme se s brněnským vedením, byť původně byla výstava rytířů Řádu zlatého rouna koncipována jako jednoletá, že ji budeme inovovat a prodloužíme o další rok,“ poznamenal kastelán.

Podnikové akce se letos podle Tlustáka v prostorách valtického zámku s ohledem na ekonomickou krizi nenosily.

Recese se zřejmě podle lednické kastelánky promítla také do počtu jednotlivců z ciziny. „O prázdninách k nám jezdívali Holanďani či Francouzi, těch letos bylo o dost míň,“ všimla si Holásková. S jejími slovy souhlasí i ředitel mikulovského muzea.