Po pátečních přednáškách o biopotravinách a zdravé výživě čeká na návštěvníky několik zajímavých snímků. Ve stříbrném stanu s logem Hnutí Duha ve tvaru zeleného kruhu, který vyrostl přímo v prostoru festivalu, bude k vidění například film, který vypráví o osudu Mostecka, kde uhelné doly převracejí naruby krajinu i životy.

Na své si přijdou i příznivci oskarového Jana Svěráka, syna scénáristy a herce Zdeňka Svěráka. Do sobotního programu pořadatelé totiž zařadili i jeho legendární absolventský film Ropáci, jenž je fiktivním dokumentem o objevu a výzkumu zvláštního druhu zvířete, které žije v severních Čechách, živí se uhlím a nade vše miluje výfukové zplodiny. Jelikož Hnutí Duha vyhradilo na sobotní den žhavé téma energie, nebudou, podobně jako v úvodní den Ekobiografu, chybět odborné přednášky.

„Pohovoří například Martin Sedlák z Hnutí Duha, který bude vyprávět o tom, jak se Horní Jiřetín a Černice na Mostecku brání vystěhování a zbourání, nebo o uhelných dolech, které převracejí českou krajinu vzhůru nohama, i o energiích po všech stránkách,“ vysvětloval Viktor Piorecký z Hnutí Duha. (bas)