„Škola letos nabídne devětadvacet sólových i ansámblových tříd a obsáhne stylová období od středověku přes renesanci až po baroko a klasicismus,“ uvedla Václava Smetáčková s tím, že mottem letošního ročníku je Hudba střední Evropy napříč staletími – objevujeme společné kulturní dědictví národů tohoto regionu.

„Valtická škola pro mnohé hudebníky od nás i ze zahraničí znamenala zlom v životě a setkání se špičkovými pedagogy jim otevřela cestu k mezinárodní kariéře. Za všechny lze jmenovat například Magdalenu Koženou. Mezinárodní letní škola staré hudby znamená trvalou hodnotu,“ domnívala se.

Podle ní je škoda, že se tak často mluví o nových iniciativách a tak málo o věcech trvalých. „Je například poměrně snadné získat podporu na jednorázové kulturní akce, jejichž význam tím nechceme nijak snižovat. Daleko těžší je ale pokračovat v tradici, získávat mladé následovníky, udržet špičkovou úroveň,“ netajila se.

I letos bude mít škola mezinárodní účast. Přijedou studenti ze Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa, Francie, Španělska, Itálie, Izraele, Spojených států amerických, Mexika, Islandu či Litvy.

„Škola nabízí muzikantské a taneční vyžití už dětem. Letos jich je do orchestru a třídy pohybové výchovy a zpěvu přihlášeno skoro čtyřicet ve věku od čtyř do čtrnácti let. Pokračuje to žáky základních uměleckých škol a jejich pedagogy, kterých je také požehnaně. Studentů do šestadvaceti let bude kolem osmdesáti. Dalších muzikantů profesionálů i amatérů je na sto padesát,“ vypočetla Smetáčková.

PROGRAM

sobota: 20.30 – Kolonáda Rajstna – Odrazy a doteky baroka
neděle: 20.00 – Farní kostel
Z Valtic do Bamberga a dál
pondělí: 20.00 – Španělská konírna – Hudba krásného slohu
úterý, středa: 20.00 – Španělská konírna – Sonáty a kantáty vrcholného baroka
středa: po setmění – Zámecký park Lednice – Lodní hudba na kanálech lednického parku
čtvrtek: 18:00 – amfiteátr Valtice, Taneční koncert v amfiteátru
čtvrtek: 20:00 – Farní kostel
Duchovní hudba baroka
pátek: 19:00 – Farní kostel
Sborový koncert účastníků Mezinárodní letní školy
pátek: 21:00 – Zámecké divadlo Valtice – Ukázky barokních divadelních her se zpěvy
sobota: 19:00 – Jízdárna zámku Valtice – Taneční podívaná v historických kostýmech
sobota: 20:00 – Španělská konírna – Koncert účastníků Mezinárodní letní školy staré hudby