Program začal již ve čtvrtek, filmově historický maratón však pokračuje až do sobotní půlnoci.

O čtvrteční úvod Valtického biografu se postaral jeden z prvních filmů Zdeňka Trošky Poklad hraběte Chamaré, známý francouzský dobrodružný snímek Černý Tulipán s Alainem Delonem v hlavní roli a film Vévodkyně z roku 2008. V něm hraje Keira Knightley jednu z nejkontrover­znějších šlechtičen Anglie osmnáctého století, která se ráda oddávala hazardu a milostným avantýrám. Došlo i na dopolední promítání pro děti.

V pátek se festival odvíjí ve stejných promítacích časech. V deset hodin dopoledne si na své přijdou děti s Kocourem v botách, který navazuje na populární pohádku o Shrekovi. V pět hodin odpoledne se bude v zámecké komnatě řešit Aféra s náhrdelníkem, která přenese diváky do dob krále Ludvíka XVI. Americký film je právě jedním z mnoha historických snímků, který se natáčel právě na zámcích ve Valticích a Lednici. O půl osmé jej pak na plátně vystřídá známý film Philippa de Broccy z roku 1962 Cartouche. V něm se herecky zaskví Jean Paul Belmondo s Claudií Cardinale.

Portman či York

Pokud vydrží letní počasí, zakončí páteční program v deset hodin večer snímek Goyovy přízraky jednoho z nejznámějších tuzemských režisérů Miloše Formana. A to přímo na zámeckém nádvoří pod širým nebem. Španělský královský dvůr na přelomu osmnáctého a devatenáctého století si ve filmu podrobí katolická inkvizice a diváci si budou moct užít herecké hvězdy jako jsou Javier Bardem, Natalie Portman či Stellan Skarsgård.

Páteční dětské promítání nabídne hudební animovanou komedii Na vlásku, která vychází z klasické pohádky bratří Grimmů. Promítání v sedmnáct hodin nabídne drama z rusko-švédské války počátku osmnáctého století s názvem Sluha jeho veličenstva. Nejoblíbenější filmová adaptace románu Alexandra Dumase staršího o třech udatných mušketýrech z roku 1973 začne o půl osmé. Richard Chamberlain, Raquel Welchová či Michael York přenechají po dvou hodinách pozornost poslednímu filmu festivalu – Královské aféře. Skandinávský film s Madsem Mikkelsenem se natáčel převážně v Čechách a byl před dvěma lety nominován na Oscara. Stejně jako v pátek by měl být promítnutý na nádvoří zámku.

Vstupné na jedno promítání činí symbolických padesát korun, výhodná permanentka na celý festival pak dvě stě padesát korun. Pohodlně mohou diváci sledovat i z relaxačních py­tlů.

Autor se zabývá kulturou