Na sedmadvacátém ročníku krumvířského folklorního festivalu Kraj beze stínu však měli šestiletý Milan Koubek z Klobouk u Brna a sedmiletá Viktorie Pavlicová z Hovoran docela jiné starosti. A to ukázat, co vše se už naučili ve svých souborech Fěrtúšek a Potůček.

„Zpívání a tancování mě baví. Ale těším se, že si pohraji i trošku s dětmi,“ rozhlíží se okolo neklidně ve slušivé blůzce malý Milan Koubek, který do Krumvíře přijel i se svojí maminkou Jolantou.

„Syna jsme přihlásili do souboru Fěrtúšek asi před rokem. Ani já a ani manžel jsme nikdy dříve k folkloru netíhli a nevěnovali se mu. O tom, že je možnost do něj docházet, jsme se dozvěděli ze školky,“ vzpomíná chlapcova maminka s tím, že krumvířský folklorní festival, který se koná jednou za dva roky, není Milanovým prvním vystoupením.

„Už je ostřílený, i tréma z něj snad opadla. Ale uvidíme. Kraj beze stínu je pro něj totiž prvním větším představením,“ neskrývá mírné obavy Koubková. Jak dodává, s manželem by byli rádi, kdyby Milana zápal neopustil. „Chci se ještě naučit hrát na nějaký hudební nástroj,“ překvapuje šestiletý šibal.

Podobně jako on v sobě našla vlohy také sedmiletá školačka Viktorie. „Dcera je v Potůčku dva tři roky. Stejně tak i její spolužáci ze třídy,“ říká maminka Bronislava Pavlicová s tím, že Viktorie stála o členství v souboru sama. „Nevím, kde na to přišla. Z ničeho nic ji to chytlo. Jsem ale ráda. Jak moje sestra, tak i bratr se totiž udržování folkloru aktivně věnují,“ podotýká Viktoriina maminka, která je z festivalu Kraj beze stínu doslova nadšená.

„Viktorka sice vystupovala před lidmi už několikrát, ale jen na besídkách. Krumvířský festival je pro ní první velkou zkušeností. Uvidíme, jak se s tím vypořádá,“ dívá se s úsměvem maminka na svoji hrající si dceru ve slušivém červeném kroji.