„Galerii 99 jsme otevřeli na začátku prosince v roce 1999. Protože umění miluji, tak bych ji určitě založil znovu. Byl jsem si ale jistý, že do sedmi let bude prosperovat. Je tak docela zázrak, že jsme vydrželi už deset let. A pokud se to nezlepší, nevím, jestli v tom budeme pokračovat dál,“ přiznává trochu zklamaně.

Problém ani tak nevidí v návštěvnosti vernisáží výstav. „Na vernisáže chodí hodně lidí. Říkají nám, že prostor je tady hodně malý. Naproti tomu je pak mimo vernisáže velmi malý. Chodí sem málo návštěvníků. Je to asi vliv uspěchané doby. Trochu nechápu, proč někteří jezdí shánět obrazy do Brna, vypadá to, jako by o naší galerii vůbec nevěděli. Přitom tady máme stovky originálů, jak mých, tak i jiných známých autorů,“ vysvětlil s tím, že jen jako galerista by se rozhodně neuživil.

Manželka malíře Jitka Vojtková se snaží v galerii připravovat hodně pestré výstavy. Pokračovat v tom chce i příští rok, i když už budou více tematicky zaměřené.

„Galerii člověk nemůže dělat bez velkého osobního nasazení. Je to krásná práce, setkáváte se s velmi zajímavými lidmi i díly, ale udržet v současné době galerii v Břeclavi, je hodně těžké,“ dodala.

„Do galerie chodím často. Mám to blízko od domu a Antonín Vojtek mě jako malíř hodně oslovil. Sleduji jeho vývoj delší dobu. To, že tady představuje i mladé umělce, beru jako velké pozitivum,“ chválila činnost Vojtkových Jana Horká z Břeclavi.

Pokud by se Vojtkovi rozhodli galerii skutečně zavřít, byla by to podle břeclavského historika Emila Kordiovského opravdu velká škoda. „Každopádně by se měla v Břeclavi udržet. Právě takovéto instituce dělají město kulturním. Bez galerií, muziky, divadla, bez výstav to není město, ale díra. Myslím si, že manželé Vojtkovi udělali pro kulturu hodně, víc než mnozí jiní,“ upozorňoval.