Díla Josefa Čapka, Františka Janouška, Aloise Kalivody, Pravoslava Kotíka, Bohumila Kubišty, Alfonse Muchy a Františka Tichého představí majitel galerie a malíř Antonín Vojtek spolu s ministrem kultury Jiřím Besserem tento čtvrtek od osmnácti hodin.

„Výstava je jedinečná tím, že díla, která na ní lidé budou moci zhlédnout, dosud nikdy nebyla vystavovaná,“ vyzdvihla manažerka Galerie 99 Jitka Vojtková jedinečnost výstavy.

Vyjmenovala také, kteří výtvarníci tvoří druhou část expozice. „Jde o Antonína Frolka, Jiřího Jaška, Josefa Lieslera, Cecilii Markovou, Aloise Moravce, Pavla Raszka a Josefa Tomečku,“ nechala se slyšet Vojtková.

Pravděpodobně nejznámější bude pro lidi jméno malíře, spisovatele, fotografa, grafika a knižního ilustrátora Josefa Čapka, který zemřel v koncentračním táboře.

Ten proslul kresbami k Vančurovu Rozmarnému létu či k Povídání o pejskovi a kočičce. Známé jsou však také jeho pastelové kresby na dětské motivy.

Obdivovat mohou návštěvníci břeclavské galerie také díla malíře a designera období secese Alfonse Muchy. Tento zcestovalý autor byl činný především na konci devatenáctého století v Paříži. Tvořil ilustrace, kalendáře, viněty i plakáty.