O víkendu mělo představení v českém divadle ve Vídni premiéru. Pokud vše půjde dobře, možná se s vídeňskou Omladinou podívá Háder i do Anglie či Itálie.

„Představení Omladina připravila ke stopětadvacátému výročí založení českého divadla ve Vídni. Krátkou reportáž natáčel rakouský rozhlas i italská televize,“ popisuje hustopečský zastupitel a divadelník Háder.

Náročné byly především přípravy na představení. „Bylo těžké skloubit muziku, text a choreografii. Možná právě to bylo důvodem, kvůli kterému režisér chtěl, abych jezdil na zkoušky častěji,“ zamýšlí se nadšenec, jemuž tleskalo beznadějně vyprodané české divadlo ve Vídni vestoje.

Hustopečského herce po představení čekalo malé překvapení. „Po slavnostním večeru mi dali šerpu. Je na ní napsáno, že jsem čestným členem vídeňského divadla,“ usmívá se stále ještě překvapený Háder.

Některé zkoušky na My Fair Lady se odehrávaly i v Hustopečích. „Herci a režisér totiž jezdili na konzultace do brněnských divadel,“ říká herec a nevylučuje, že by se My Fair Lady mohla představit i lidem na Břeclavsku.

„Spolupráce je nastartovaná na delší dobu. Je možnost, že by se představení hrálo v Boleradicích. To proto, že mezi sebou divadla uzavřela spolupráci, jejíž jsem součástí,“ uklidňuje zájemce o umění z Břeclavska zastupitel.

My Fair Lady však není prvním představením, ve kterém si Háder na vídeňských divadelních prknech zahrál.

„Pro mě byl muzikál už třetí rolí. Předtím jsem hrál hlavní role v Moliérově Zdravém nemocném a Pasti na myši od Agathy Christie. Právě přes Past na myši jsem se dostal asi před třemi lety k Omladině. Tehdy jim vypadl herec a oni za něj potřebovali náhradu. Shodou okolností jsem tutéž roli hrál v boleradickém divadle,“ vzpomíná na začátky spolupráce divadelník, který přiznává, že mu aktivity krajanů ve Vídni přímo učarovaly.

„Uchvátilo mě, že je ve Vídni tolik lidí, kteří se tam snaží udržet český jazyk, literaturu a prostředí,“ rozplývá se muž.