„Kniha je obrázková publikace, která populární formou nabízí informace, které bychom měli znát. Popisuje osobnosti a věci, na které můžeme být právem hrdí. Knížka je tematicky řazená do kapitol, jakými jsou například slavné vynálezy, umělci nebo architektura,“ popisuje spolumajitel velkobílovického nakladatelství Libor Hasala, v kterém publikace vychází.

Podle jeho slov se do knížky nedostaly všechny informace, které její autor Zdeněk Král nashromáždil. „Proto uvažujeme o dalším rozšířeném vydání. To už by bylo dostupné v klasických knihkupectvích. První díl totiž budeme nabízet pouze v zásilkovém obchodě,“ prozrazuje.
Název knížky zvolili její tvůrci záměrně neutrální. „Nechtěli jsme dělit významné osobnosti na Čechy a Moravany,“ vysvětluje.

V knize najdou čtenáři i jednu kapitolu, která je věnovaná světovému objevu Věstonické Venuše. Z břeclavského regionu je tam zastoupený také Lednicko–valtický areál, včetně minaretu, navrženého ve tvaru tužky Josefem Hardtmuthem.
Nejtěžší na sestavování knížky byla podle Libora Hasaly práce s obrázky. „Pracovat s nimi není až tak jednoduché. Ne vždy jsme měli k dispozici materiály v takové kvalitě, v jaké by se s nimi dalo pracovat. Museli jsme je potom zpětně vyhledávat a upravovat. Bylo to hodně časově náročné,“ vzpomíná.

Práce na knížce zabrala zaměstnancům nakladatelství půl roku. Její autor Zdeněk Král na ní ale pracoval podstatně delší dobu. „Některé ilustrace a obrázky nám dodával sám autor, jiné jsme použili z našich archívů. Část z nich jsme museli také vyhledávat na internetu a v jiných médiích,“ popisuje pracný vznik knížky Hasala.

Také samotný text se musel mnohokrát procházet a čistit. „O to se postaral náš redaktor Josef Šmatlák. Samozřejmě bylo nutné, aby byl text správně také po češtinářské stránce a aby se lidem dobře četl,“ uzavírá.