Obsáhlou výstavou dětských hraček završuje Městské muzeum a galerie Břeclav svou celoroční činnost, jíž se hračka jako důležitý motiv lidského života prolíná. Při výstavě Zámecké interiéry v zimě se mohli lidé setkat s panenkami a koníky šlechtických potomků, v hlavní turistické sezóně muzeum u návštěvníků zase zabodovalo legendární stavebnicí Merkur. Ta přitáhla do muzea pod vodárnou pozornost z různých koutů republiky.
Sbírku hraček sahající od konce 19. století až po závěr druhého milénia muzeum spojilo s adventem, což potvrzuje i podtitul Kouzlo vánočního dárku. Zároveň však baví i po Silvestru. Návštěvník si totiž díky výstavě vytvoří chronologicky přehlednou představu o vývoji a proměnách tradičního předmětu lidského dětství. A to i s náhledem do různých sociálních vrstev. Opomenuty přitom nejsou ani hračkářské fenomény a hity jednotlivých období. Zvýšenou pozornost dostávají například třicátá a padesátá léta minulého století, které přibližují dvě diorámata.
Kousky z Gumotexu
Základ břeclavské výstavy tvoří kolekce soukromé sběratelky Miroslavy Pecháčkové z Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou. Bohatá a rozmanitá sbírka představuje hračky vyráběné z různých materiálů jako je vosk, guma, cín, papír, plast či sklo.
K vidění jsou unikátní kousky, autorské kolekce i dobře známé hračky tovární výroby. Jako například ty z břeclavského Gumotexu, jenž na děti soustředil výrobu od padesátých let až do roku 1999. Mnozí si vzpomenou na jeho největší hity – panenky s mrkacíma očima či nafukovací zvířata.
Výstava hraček potrvá v muzeu až do poslední lednové neděle. Ty nejmenší návštěvníky na ní již tradičně čeká hrací koutek. V něm si mohou zahrát loutkové či maňáskové divadlo, projít se na chůdách nebo poskládat dřevěné a plastové kostky různého stáří. Rodiče si zase užijí zábavu při nalézání oblíbených základů svého dětství. Od „igráčků" přes modely Škody 1203 až po plastové kuchyňky.
Přijít mohou vždy v sobotu a neděli od třinácté do sedmnácté hodiny. Od úterý do pátku pak mezi desátou a sedmnáctou hodinou.