Kolekce vystavených děl, která byla sestavena k jeho životnímu jubileu, nese název Krásy ohroženého druhu Homo Sapiens.
Autor ho zdůvodňuje následovně: „Člověk činí neustále řadu kroků k vlastnímu sebezničení, nejhůře se na jeho likvidaci podepisuje lov za energií všeho druhu. Jsem na světě už třičtvrtě století a mohu posoudit, že rychlost a dynamika, s jakou se tak činí, je obrovská. Tím ohrožujeme nejvíc sami sebe.“
Krása člověka je podle umělce v jeho nezaměnitelnosti. „Každý jsme exemplářem a já to vnímám velmi intenzivně, navzdory vnitřnímu pesimismu vnímám tu hezčí stránku každého jednotlivce,“ podělil se o svůj pohled na bližního František Navrátil.

Figury i portréty v domě U Synků osloví návštěvníka téměř okamžitě svou jedinečností a bez nadsázky se dá říci, že do mistrovsky provedených stylizací ženských postav, propašoval Navrátil i zmiňovanou krásu lidské duše.
Umělec žije a tvoří téměř skrytě ve svém ateliéru v Borkovanech a mezi jeho díla patří plastiky známých osobností, například Bohuslava Martinů, či Leoše Janáčka a mnoho dalších. Jeho sochy jsou vystavovány po celém světě, například v Rakousku, Německu, Holandsku, Řecku i Kanadě.

Málokdo ale ví, že vyniká i v jiném oboru. Objevil světu broučka Anthaxia Navratili, který, jak vyplývá z názvu , byl pojmenován po svém objeviteli. Jako entomolog procestoval téměř celý svět. Tomuto zájmu, který vyžaduje pečlivost a trpělivost, se věnuje dlouhou dobu a je uznávaným odborníkem.
Sochařské a kreslířské dílo Františka Navrátila bude v hustopečské galerii k vidění až do čtyřiadvacátého června.