PETR VLASÁK

Tentokrát vás pozvu na třetí ročník putovního festivalu Hradologie, který v pátek oživí louku za valtickým zámkem. Oproti předchozím ročníkům se počet kapel sníží a vstupné vzroste. Kvalita totiž předčí kvantitu a čtyři špičkové hudební sestavy rozšíří zástup hvězd, jež ve Valticích hrály.

Organizátoři nadžánrového festivalu lákají příznivce hudby na vybraná architektonicky a historicky zajímavá místa. Kromě Valtic tak během léta Hradologie zpestří léto také v Kunštátu na Moravě, Slavkově u Brna, Vranově nad Dyjí, historickém pivovaru Dalešice a na hradě Veveří. Dramaturgie se opět opře o to nejlepší z české a slovenské hudební scény od Dana Bárty přes Vlastu Redla až po Janu Koubkovou.

Na tato jména však ve Valticích nenarazíte. Během hudebního putování po hradech a zámcích se totiž program interpretů obměňuje. I tak se ale jihomoravský zámek pochlubí největším počtem tahounů letošní Hradologie. Přijede Richard Müller, Michal Pavlíček a Kamil Střihavka.

Akci zahájí o půl šesté pražské bluesové seskupení Plum Jam Blues. To za valtickým zámkem zahraje už potřetí, nově však v pozměněné sestavě a s větším množstvím autorských skladeb v rodném jazyce. Vtipné texty ocení především obdivovatelé poezie Jiřího Dědečka a Jiřího Žáčka. Krátce před sedmou večer bluesmany vystřídá kytarový mág Michal Pavlíček.

Pětapadesátiletá osobnost domácí hudební scény je známá především z kapel Pražský výběr, Stromboli či BSP. Stejně dobře jej ale můžete znát jak ze spolupráce s Lucií Bílou a Karlem Gottem, tak s Monikou Načevou a DJ Luccou. Kromě hudby k řadě divadelních představení, muzikálů, filmů a seriálů se také podílel na založení legendárního pořadu Na Kloboučku. Dnes zahraje ve svém artrockovém triu.

Po osmé hodině na pódium vkročí žijící slovenská legenda, držitel Zlatého slavíka a několika Andělů, zpěvák Richard Müller. Ten odehraje přes léto jen několik koncertů, než zahájí podzimní komorní turné, které je už teď napůl vyprodané. Jeho koncerty totiž bývají obrovským zážitkem. Nejde však jen o to slyšet známé hity naživo, hraje je totiž především v jiných aranžích a dává přednost méně známým skladbám. Podstata zážitku spočívá zejména ve vynikajícím obsazení jeho doprovodné kapely.

Na závěr programu spustí v deset hodin velkolepou show Metropolitní symfonický orchestr. Pod taktovkou charismatického Ariella Šarona zazní ty největší rockové hity. Za mikrofon se postaví Kamil Střihavka, za klávesy Roman Dragoun. Festival by měl končit kolem půlnoci.

Valtický zámek toto léto vítá kromě tradičních kulturních akcí samá velká jména. Po Jiřím Stivínovi a Jaroslavu Svěceném dnes přibude na seznam další exkluzivní trojice. Tím však hvězdná sezona nekončí. Na konci srpna na stejné místo přijede i Jiří Schmitzer, Tomáš Klus či kapely Tatabojs, Kryštof, Vypsaná fixa a řada dalších.

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy.