První příležitost k tomu budou mít už tuto sobotu. Těšit se přitom mohou na hudební díla předních skladatelů světového věhlasu v podání Quartetto di Gioia.

„Zazní překrásný Dvořákův kvartet zvaný Americký, který právem patří k nejhranějším u nás i ve světě, stejně jako nesmrtelná Mozartova serenáda Malá noční hudba,“ prozradila Kristina Czajkowská z Quartetto di Gioia, které funguje od roku 2003. Tehdejší členové jej založili na brněnské konzervatoři, stávající členové kvarteta spolu hrají od roku 2008.

„Gioia v názvu našeho kvarteta znamená radost, a my bychom rádi prostřednictvím hudby přinášeli radost našim posluchačům,“ vysvětlila Czajkowská. K Mikulovu má silný vztah i proto, že v něm prožila část svého života. Kvarteto se místním již několikrát představilo, a to v rámci Klavírních kurzů.

Soubor koncertuje v České republice i zahraničí, vystupuje v rámci festivalů a sklízí úspěchy také na mezinárodních soutěžích.

V repertoáru má díla stěžejních autorů kvartetní literatury s podstatným zastoupením českých skladatelů. „Svým hudebním obsahem a jazykem jsou nám nejbližší,“ doplnila Czajkowská.

Koncert potěší i peněženky příchozích, dospělí zaplatí pouze čtyřicet korun, snížené vstupné je poloviční. „Chtěli jsme vyjít vstříc zejména turistům a nabídnout jim něco výjimečného. Pokud bude letošní první ročník koncertů úspěšný, stane se pravidlem,“ uvedla ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová Markéta Sojková, která akci pro město organizačně zajišťuje. Na další koncert vážné hudby se mohou zájemci těšit v hrobce už osmadvacátého srpna.

I když Dietrichštejnská hrobka zrovna není dějištěm vybraných kulturních zážitků, nabízí mnoho k vidění. Od června do poloviny září je otevřená každý den od deseti do šesti hodin. Do nádvoří může nahlédnout kdokoli, zvídavější si pak mohou vybrat kompletní okruh s průvodcem nebo pouze vstup na aktuální výstavu a terasu, ze které je neobyčejný pohled na všechny výjimečné dominanty města.

Sobotní koncert souboru Quartetto di Gioia začíná v šest hodin v podvečer.

DANA SMRČKOVÁ