„Před 100 lety – v červnu 1924 – vydal okresní úřad v Hustopečích přípis č. 426 o plánovaném prvním pobytu prezidenta republiky na Moravě,“ uvedla Soňa Nezhodová, vedoucí Městského muzea a galerie Hustopeče, prostřednictvím městského facebookového profilu.

V něm se psalo, že prezident Masaryk navštíví řadu obcí na jižní Moravě, především pak ty, kde strávil dětství, studoval či pracoval. Jednou z obcí byly právě Hustopeče.

Tehdejší spisovatel a novinář Rudolf Těsnohlídek návštěvu Hustopečí okomentoval takto: „Jestliže byl president včera u své rodiny na pomezí slovenském, dnes byl doma. Jeho domovem je rozlehlý jižní pás Moravy od Hodonína k Hustopečím, poněvadž se ve svém dětství nejméně patnáctkráte stěhoval.“

Pamětní den začne dopoledne na Dukelském náměstí, přičemž se bude řídit přesně podle děje, který autenticky zachytil zmíněný spisovatel a novinář Těsnohlídek. Zájemci byli vyzvání, aby dorazili v dobovém oblečení, které dozajista napomůže dokreslit prvorepublikovou atmosféru .

Druhé shromáždění se odehraje na Masarykově náměstí, jeho součástí bude mimo jiné i otevření výstavy v barokní části dnešní Střední školy polytechnické, která se původně nazývala Residentia Auspiciensis (Rezidence piaristů u kostela sv. Josefa Kalasanského) Výstava pojednává o působení piaristů v Hustopečích a Masarykově studiu.

V neposlední řadě bude součástí pamětního dne i Masarykova návštěva rodičovského hrobu, na který prezident nechal před 100 lety instalovat pomník. Ten zde stojí dodnes.

NEPŘEHLÉDNĚTE: V poli u Bořetic se zabydleli žraloci. Prosím, nekrmit!

V poli u Bořetic se zabydleli žraloci. Prosím, nekrmit! | Video: Deník/Iva Haghofer