„Masaryk chodil v Hustopečích tři roky do školy, žila tu jeho matka a bratr Ludvík měl v dnešním společenském domě tiskárnu. V ní vznikaly Masarykovy práce, ať už se těšil přízni nebo nepřízni lidí. Vzpomínková akce navázaná na 28. října bude proto probíhat v daném sále a u památníku na Masarykově náměstí," vysvětlil starosta Hustopečí Luboš Kuchynka, který akci zaštiťuje.

Společně s tamní radnicí oslavu vzniku státu pořádá Československá obec legionářská a ministerstvo obrany. I proto bude na programu setkání válečných veteránů. Za jejich účasti v úterý v šestnáct hodin položí věnce právě u pomníku, jenž zdobí slavné iniciály.

Hodinu na to ve společenském domě na Herbenově ulici veteráni zahájí výstavu fotografií, na kterých ožije doba válečných legií.

„Výročí slavíme už v úterý, abychom mohli nabídnout speciální komponovaný program. Jindy totiž jeho aktéři nemohou. Od osmnácté hodiny představí oblíbené lidové a operní písně prvního československého prezidenta," pozval Kuchynka do sálu společenského domu.

Mezzosoprán Táňi Janošové tam hudebně doprovodí Martin Jakubíček. Nebude chybět ani mluvený komentář k vybraným skladbám.

PETR VLASÁK