Ačkoliv je pro ně klub Piksla ještě v sedm hodin večer oficiálně zavřený, vevnitř už vrcholí přípravy na očekávaný koncert.
Do města přijela parta říkající si Midi Lidi, jež vytvořila hudbu například k filmu Protektor. Hrají elektropop a právě končí se zvukovou zkouškou. Je pátek večer. Čas pro život v hudebních klubech.

„Udržet tady klubovou scénu na kvalitní úrovni je náročné a nemyslím si, že by se nám to vyloženě dařilo. Kapela jako Midi Lidi tady nehraje každý měsíc,“ říká provozovatel Piksly Václav Hanzl.

Tvrdí, že zárukou lidmi naplněného baru dnes není nic. „Nevím, jak je to jinde, ale nabídek jak strávit večer je hodně. I když se to třeba nezdá. Naše prostory jsou navíc malé a tím pádem jsme limitovaní. J.A.R. tady asi nikdy hrát nebudou,“ pokračuje Hanzl.

Tělo na tělo

U zamčených dveří mezitím stojí první zvědavci. Nahlížejí přes skleněnou výplň, ale mají smůlu. Zatím.
„Pro nás je úspěch, když bude hlava na hlavě. Nemáme přesnou hranici počtu lidí, který je pro nás úspěch a který ne. Každopádně se nám líbí hodně siamských dvojčat, zkrátka tělo na tělo. Vůbec nejdůležitější ale je, aby naše hudba bavila,“ říká zpěvák a klávesista Petr Marek krátce poté, co se zbytkem kapely vyklidil podium předskokanům.

Páteční večer asi nemá lepší hudební lákadlo, než jsou Midi Lidi. Jaká je ale vlastně úroveň klubové scény v Břeclavi v jiných týdnech?
„Myslím si, že dobrá. Problém není v možnostech, že by lidi neměli kam jít. Problém je, že lidi chodí na koncerty a akce ve stále menším počtu,“ je přesvědčený muzikant Tomáš Tesař z Břeclavi.

Jakmile podle něj přijede do města kapela, která má slabou propagaci a odmítá komerci, dorazí na koncert jen hrstka nadšenců.
„Na kapelu Čoko Voko bylo narváno. Pak ovšem vystupuje výborný kytarista a hraje pro patnáct platících lidí,“ vypráví Tesař.

Je přesvědčený, že v Břeclavi navštívit kvalitní koncert lze. Ať už návštěvníci chodí do Piksly nebo Koruny. „Je škoda, že kulturu více nepodporuje radnice. Městu chybí větší klub, kam by se vlezlo více lidí. Soukromým organizátorům nelze nic vyčíst, snaží se,“ říká Tesař, pro něhož jsou Midi Lidi jasnou volbou večera.

Kapela hrála v Břeclavi už dvakrát. V Piskle a v dnes už zavřeném Blocku.
„Tam to bylo úžasné. V páté písni, kdy se lidé začínají nejvíce chytat k tanci, najednou všichni odešli. Až poté jsme zjistili, že tehdy tady frčel spíše drumandbass a navíc odjížděly poslední autobusy. Při koncertu v Piksle už to bylo v pohodě,“ vzpomíná Marek s úsměvem.
Může být půl osmé. Než Midi Lidi vystoupí, uběhnou ještě dvě hodiny. K Piksle už se ale pomalu blíží první návštěvníci.