Pracovní týden končí a nabízí se čas na víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer trávit u televizní obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a navíc se cítí kulturně nenasycený, tomu je určena tato rubrika. Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.

Přestože vás hned v úvodu ponoukám k opuštění tepla a pohody obývacího pokoje, pozvu vás tento víkend paradoxně na zábavu, kterou má většina lidí spojenou s televizí. V pátek večer od půl osmé totiž v mikulovském kině vystoupí se svou show Karel Šíp a jeho dlouholetý přítel Josef Alois Náhlovský.

Většina z vás bude znát Karla Šípa s jeho Všechnopárty, kterou každý týden vysílá první program České televize. Podobně jako ostatní talk show, je i tato založená na přátelském setkání celebrity v pozici moderátora, jenž se svými hosty debatuje o věcech vážných i nevážných. Šípova Všechnopárty se však od jiných talk show odlišuje zejména laskavým humorem se sebekritickým nadhledem, jenž vychází z jeho bohatých a dlouholetých zkušeností z branže. Z toho pramení i vysoká divácká úspěšnost relace.

Karel Šíp je spojen s televizními estrádami již od sedmdesátých let. Všechnopárty jako již osmá přehlídka Šípova humoru tak mimo jiné navazuje na Hitšarádu, Paškál, Horoskopičiny, Rozjezdy pro hvězdy či Tyjátr, kde mu také často sekundoval hudebník Jaroslav Uhlíř. Společně v nich prokládali scénky a mluvené slovo originální hudbou a zpěvem. Šestapadesátiletý Šíp se totiž může pochlubit i muzikantským nadáním. Jako baskytarista zakládal v roce 1971 s Jiřím Schellingerem skupinu Faraon.

Mezi věrné souputníky Karla Šípa patří i oblíbený komik a herec Josef Alois Náhlovský. Do Mikulova dnes oba zavítají, aby společně zavzpomínali na cesty do zahraničí i Náhlovského legendární hypochondrii. Hosté však nepřijdou ani o spontánní vyprávění na řadu jiných témat, která obvykle nadhazují i samotní diváci v sále. O glosování, improvizace a pohotové reakce bavičů tak jistě nebude nouze.

V mikulovském kině byla Všechnopárty na programu již před měsícem, organizátoři ji však museli přesunout až na dnešní večer. Situace tak dopadla o poznání lépe než v Břeclavi. Tutéž show totiž před třemi dny v Kulturním domě Delta z technických důvodů zrušili úplně. Lístky zbytečně natěšeným zájemcům se tak budou proplácet na místě jejich zakoupení.

Je tedy nasnadě, že se vstupenek prodalo málo a organizátorům nezbylo nic jiného, než neriskovat. Zbývá tak jen doufat, že nová garnitura na radnici dostojí předvolebním slibům a kulturu ve městě začne pozdvihovat zejména finančně. V opačném případě bych se totiž bál, aby se Břeclav mezi uměleckými agenturami nedostala na černou listinu. Stačí totiž několikrát akci na poslední chvíli zrušit a na pořadatele či město se brzy zanevře.

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy

PETR VLASÁK