Nová kniha čtenářům nabízí vyšetřování vraždy ženy, která uhoří v kostýmu čarodějnice. Děj se odehrává především v Drnholci a Mikulově. Na jaře v době vázání a stříhání vinohradů.

„Nejsem si jistá, co je prvotní a co druhotné jestli krimi, nebo víno. Ale tak nějak se to vzájemně vyvažuje," vyjádřila se o dvou hlavních motivech své nové knihy Fojtová. A naznačila, že inspirace se jí pořád drží. „Dokud budu mít nápady, budu v řadě vinařských krimi příběhů pokračovat," uvádí spisovatelka. V současné době už pracuje na čtvrtém dílu s pracovním názvem Vražedné chardonnay.

Vydavatelé mají o knihy stále zájem. Ostatně sami Fojtové téma navrhli. „Řadu detektivek jsem začala psát na zakázku. Byla to myšlenka lidí z nakladatelství, ne moje," přiznává Fojtová.

Prožité dětství ve vinařské krajině jižní Moravy spolu s literárním nadáním a zajímavou nabídkou ji nasměrovalo ke krimi žánru. Podle jejích slov jí ale více vyhovuje psaní historických a společenských románů.

„Romány týkající se historie jsou více mojí parketou než krimi, ale člověk se musí přizpůsobit tomu, co chce nakladatelství," říká spisovatelka.

Přesto pokračuje i v práci na historickém románu Ve znamení kříže. Jde o valašskou baladu, jejíž děj se dotýká první poloviny sedmnáctého století. Kniha vyjde o příštích Vánocích. Autorka tvrdí, že zabrousila snad do všech žánrů. Historický román, román pro ženy i pro dívky, krimi, poezie. Některé jí jsou ale cizí. „Nikdy bych se nechtěla věnovat literatuře faktu. Ráda používám fantazii," míní.

Fantasy se ale vyhýbá. „Jednou jsem se ocitla ve vírech, že bych mohla něco podobného napsat," sdělila spisovatelka. Nakonec od toho ale prý upustila. „Nemusím psát všechno," uzavírá Fojtová.

ADÉLA JELÍNKOVÁ