„Návštěvníci Borkovan mohli kraslice vidět o víkendu u příležitosti výstavy vín. Vytáhli jsme ze skříně opravdové skvosty. K vidění byly například kraslice paní Navrátilové, které reprezentovaly naší republiku na Expu v Montrealu v osmašedesátém roce. Součástí výstavy byla i ukázka vyškrabované techniky, kterou předvedla paní Jarmila Nádeníčková,“ popsal starosta Borkovan Karel Urban.

Borkovany mají kraslici ve znaku od počátku nového století. „Do té doby obec neměla svůj znak a prapor. Hledal jsem, jestli podobný znak nenajdu jinde, ale překvapivě ho neměly ani Kraslice. Pro Borkovany jsou vyškrabávaná vajíčka navíc typická a neodmyslitelně k nim patří,“ vysvětlil starosta.

Podle jeho slov měla obec ve staré pečeti symboly vinařství – hrozen a nůž. „Podobné symboly mají ale na jižní Moravě skoro všude. Chtěli jsme proto udělat něco jiného. A je pravda, že kraslice jsou v Borkovanech zmapovány až do jedenáctého století. Jsou tedy už zažitou součástí obce,“ zdůraznil Urban.

Vyškrabované technice se v Borkovanech věnuje asi šedesát lidí. „Nemáme strach, že by tato tradice vymřela spolu se starými babičkami. Věnují se tomu i mladí, nejčastěji ženy na mateřské dovolené,“ prozradil starosta.

Borkovanské kraslice jsou podle něj často prezentované jako typický výrobek naší republiky. „Kraslice z Borkovan jsou tak i v Kremlu nebo v Bílém domě. Malérečky za ně také dostávaly děkovné dopisy. Jeden je například od Antonína Novotného. Politický režim na tom nic nemění, jde hlavně o folklór,“ uvedl.

Vedení obce uvažovalo i o stálé expozici kraslic. „Měli jsme už vybraný prostor, ale narazili jsme na problém se skladováním a zachováváním barev. Škodí jim totiž denní světlo. Proto kraslice necháme ve skříních a předvedeme je jednou za rok,“ řekl Urban.