Devítičlenná kapela Propaganja, jejímž členem je už několik let, mu dala šanci si svůj sen splnit. Na sobotu si její členové dokonce připravili vůbec první ročník Festivalu krásných lidí.

„Dřív jsem se podílel na pořádání Pradědafestu. Protože mi to ale zabralo dost času, přestal jsem s tím. S lidmi z kapely jsme si vymysleli, že uspořádáme party, na kterou pozveme kamarády, se kterými hrajeme a potkáváme se na koncertech,“ popisuje Mikula vznik nového velkoněmčičského festivalu. V areálu firmy Furch vystoupí od jedné hodiny odpoledne například Xavier Baumaxa, Znouzectnost, Květy, Trio de Janeiro nebo rakouský kytarista Alex Kabasser.

Mikula v Propaganje nepůsobí od jejího počátku. „Propaganja vznikla asi před sedmi lety. Já jsem se do ní dostal hlavně díky tomu, že zpěvák obměňoval její složení,“ vzpomíná bubeník na počátky svojí kariéry v kapele, jejíž název vznikl hrou se slovy.

Na skládání hudby se osm hudebníků a jeden zpěvák podílejí rovným dílem. „Muzika vzniká spontánně. Buď na někdy i tříhodinových zkouškách, anebo třeba na několikadenních soustředěních. Texty jsou většinou takové fráze, které vytahuje zpěvák ze starých mrtvých jazyků,“ zasvěcuje Mikula do tajů skládání world music, kterou Propaganja hraje.

„Hraní nás baví a dělá nás šťastnými. A je jedno, kde vystupujeme a pro koho,“ usmívá se muž, jehož s kapelou kromě sobotního festivalu čeká v polovině srpna také druhá cesta do Rumunska.

„Tentokrát budeme hrát v Gerníku pro lidi z šesti českých vesnic, které v Rumunsku jsou,“ láká bubeník zájemce z řad lidí, kteří by se s Propaganjou autobusem krásných lidí a Člověkem v tísni na výpravu vydali.

Jiří Mikula.
Jiří Mikula.