Stane se tak v roce 30. výročí premiéry Volného pádu, dalšího filmového skvostu, kde coby muž na šikmé ploše terorizuje ze zoufalství své okolí. „Chtěl jsem jít jenom domů; kdyby mi šel každý z cesty, nikomu by se nic nestalo,“ vysvětluje detektivovi, jenž jako jediný chápe kontext jeho průšvihů.

Syn neméně slavného amerického herce Kirka Douglase dovrší v září 79 let, ani zdaleka však nedal stříbrnému plátnu a aktivnímu životu sbohem.

Hraje golf, investoval do divadla pojmenovaného po svém otci, podporuje mladé filmaře a úspěšně přestál nádorové onemocnění. Má svůj facebookový účet a před pár lety se objevil v několika marvelovkách - Avengers: Endgame a třech filmech o Ant-Manovi.

Žádnou ze svých rolí neošidil, naopak, všem makléřům, mafiánům, hráčům, učitelům či detektivům dal nenapodobitelný mužský šarm, jiskru a správnou dávku sarkasmu. Ať to byl dobrodruh ze dvou filmů Honba za diamantem a Honba za klenotem Nilu, detektiv okouzlený sexy autorkou detektivek sedící při vyšetřování naostro, multimilionář Van Orten propadající se do soukolí zdánlivě nevinné hry, bojující se zákeřnou šéfkou, jíž se nepovedlo ho svést, nebo bezohledný spekulant ve Wall Street.

close Základní instinkt (1992) info Zdroj: se svolením Pannonia Ent zoom_in Základní instinkt (1992)

Nejvíce se mu dařilo na parketě přitažlivých, zámožných a sebevědomých mužů, přesvědčivý byl ale i v jiných žánrových a charakterových polohách.

Například jako výstřední klavírista a bavič ze 70. let, homosexuál Liberace ve stejnojmenném filmu Stevena Soderbergha nebo jako učitel herectví Sandy Kominski v brilantní sérii Kominského metoda na Netflixu, kde prokázal smysl pro sebeironii i pochopení pro vadnoucího muže se všemi neduhy stáří.

Spolupráce s Formanem

Projevil se i jako prozíravý a zkušený producent, mimo jiné v případě práv na zfilmování Keseyho románu Vyhoďme ho z kola ven, kdy nabídl látku Miloši Formanovi. A udělal dobře, jejich Přelet nad kukaččím hnízdem vyhrál pět Oscarů. Od těch dob zůstali přáteli, kteří se čas od času setkávali, a český režisér vždy zdůrazňoval hercovu velkorysost a sympatický smysl pro humor.

Douglas junior má zkrátka talent od boha, který mu nikdo neupře. A to navzdory tomu, že americká média dříve psávala více než o hereckých výkonech o jeho posedlosti sexem, z níž se údajně léčil. Podle novinářů to byl i důvod rozvodu, který uvedla jeho žena Diandra, když se po 23 letech manželství provázeného řadou Michaelových nevěr s hercem rozešla.

Nejlepší role Michaela Douglase: 

| Video: Youtube

V Hollywoodu každopádně poutá už více než dvacet let pozornost jiným manželským vztahem - s o čtvrt století mladší herečkou Catherine Zeta-Jonesovou, s níž má dvě děti a s níž se sešel před kamerou mimo jiné ve filmu Traffic – Nadvláda gangů.

Žena s irskou krví v žilách má evidentně pevnější nervy, ostatně ten, kdo by tu mohl zahýbat, je s ohledem na jejich věkový rozdíl spíš ona.

Držitel řady ocenění 

Tak jako tak, držitel dvou Oscarů, tří Zlatých glóbů a prestižní divadelní ceny Tony vypadá na svůj věk skvěle, a pokud mu byly dány stejné geny jako jeho otci, má ještě leccos před sebou. Kirk Douglas zemřel ve 103 letech.