„Noční prohlídky se nám hodně osvědčily. Letos jsme hráli už potřetí a lístky byly naprosto vyprodané. Naši průvodci si pro lidi připravili ještě bláznivější program plný českých pohádek,“ má radost z obrovského zájmu kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Hned v prvních místnostech se zájemci setkávají se zlou královnou, která škodila Sněhurce, a jedním z trpaslíků. A to při souboji. V další komnatě už čeká čert – novinář, jenž se rozhodl vyzpovídat vodníka. Prý se totiž v pekle povídá, že vlastně ani neexistují. A tak se chce přesvědčit.

Kdo se dobře díval, mohl v čertovi poznat herečku Sandru Pogodovou a ve vodníkovi Andreu Černou, známou z pohádky Princezna ze mlejna.

„Jedna z našich průvodkyň je studentkou DAMU a obě herečky jsou její kolegyně. Akce se jim natolik zalíbila, že se do ní zapojily,“ usmívá se Holásková.

Na zámku samozřejmě nechyběla ani typická postava ducha. Ten šel žádat o práci. Dokonce měl rekvalifikace na strašení v novogotických či renesančních stavbách.

A kdo si dodnes myslel, že vlk sežral Karkulku proto, že měl hlad, byl na omylu. „Chtěl bych si povídat. Když mě někdo potká, hned se rozkřičí. Přitom já jsem vtipný a milý společník. Mám rád judo, jógu, jsem vegetarián. Mám rád zvířátka i děti,“ překvapuje vlk.

O další překvapení se zajisté postarají letos i na Janohradě. „Na Janohradě bylo průvodcům líto, že nemají možnost se také vydovádět. Takže se rozhodli, že si udělají noční prohlídky,“ láká na dvanáctého a třináctého srpna kastelánka.