Lípa mluvil o nadcházejícím ročníku Mikulovského výtvarného sympozia „dílna". Jubilejní část očekávané události se uskuteční od 13. července do 17. srpna.

Kurátorem je letos právě Lípa, který k letní tvorbě přizval kurátory devíti předešlých ročníků.

Kdo se představí dále? Sestava je rozmanitá. Mezi její nejznámější členy patří například fotograf Antonín Kratochvíl: držitel mnoha cen, mimo jiné World Press Foto.

Do Mikulova přijede tvořit také výtvarník Jiří David, který patří k vůdčím postavám postmoderny. Mezi oslovenými je i akademická malířka Margita Titlová Ylovsky, sochař Jiří Sobotka, šperkařka Eva Eisler, která má zároveň co říct v oblasti architektury a designu. Zástupcem videoartu a multimediálních vyjádření je Petr Zubek společně s konceptuální umělkyní Milenou Dopitovou. Lípa vyzval ke spolupráci také Jiřího Ptáčka a Martina Dostála: teoretiky, kteří se budou po celou dobu sympozia věnovat psaní odborných textů pro média a odborná periodika.

Za dvacet let existence „dílny" vznikla umělecká sbírka čítající zhruba 350 děl. Reprezentativní kolekce má k dispozici město Mikulov.

Sympozium navíc patří mezi prestižní akce podporované ministerstvem kultury. „Velmi nás těší, že projekt sympozia získal ze všech předložených projektů v letošním grantovém řízení ministerstva kultury nejvyšší hodnocení. Tento fakt svědčí o tom, že se mezi odbornou veřejností jedná o etablovanou a kladně hodnocenou akci," nechal se slyšet mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Loňské sympozium je sice už dávno pryč, jeho protagonisté si jej však připomněli ještě nedávno. O víkendu pokřtili v Galerii Konvent publikaci s názvem Dobrej ročník. Křtu se ujal minulý kurátor Martin Dostál.