Sdružení umělců ze skupiny Alfons z Hustopečí, které navazuje na původní uskupení výtvarníků Hustopečska, reprezentuje svůj region v Rakousku už podruhé. „První spolupráce vznikla už před pěti lety, kdy v Hustopečské galerii vystavovali vídeňští umělci. O rok později byli naši v Rakousku,“ zavzpomínala ředitelka hustopečského muzea a galerie Soňa Nezhodová, která je hlavní organizátorkou přeshraniční spolupráce.

„Minulý rok jsme na hustopečské půdě uskutečnili už dost obsáhlý projekt, který se jmenoval Bouře, burčák a vzdor, kdy vídeňští umělci pojali Hustopeče a jejich kulturu vlastním způsobem. Jedna z vystavujících byla Silvia Konrad, která je kurátorkou kulturního centra Palais Kabelwerk a nabídla něco naprosto velkorysého. A to aby hustopečští umělci letos vystavovali v této galerii přímo v centru Vídně,” přiblížila Nezhodová.

Mozaika, jak se výstava jmenuje, je složená z různorodých výtvarných směrů. Své obrazy tu vystavují Václav Demela, Marie Grůzová, Bohuslav Janovský, Aleš Janšta, Jarmila Milotová a Jana Rozková. S grafikou přispěl Roman Müller a také kamenotiskařka Věra Nohelová.
Sochařství zastupují díla Pavla Klaka a fotografickou tvorbu Tomáš Soudek a Dagmar Humpolíková. Divadýlko s vlastními loutkami představil i Michal Mikulič. „Umění dokáže lidi spřátelit i bez znalosti jazyků. Nepotřebuje překlad, stačí, když je pochopeno nebo procítěno,” vidí největší přínos ve výměnných výstavách kurátorka Silvia Konrad.

Kromě výtvarných děl umělců vzbudilo spontánní zájem vídeňských návštěvníků i folklorní vystoupení souboru Salajka z Dambořic. Pestrobarevné kroje, lidové písničky a tance doprovázené cimbálovou muzikou přitahovaly k podívané i náhodné kolemjdoucí.
„Bravo!”, skandovala skupinka přihlížejících, kteří prozradili, že pochází až z Brazílie. Za odměnu dostali pohárek vína, moravské koláčky, uzené maso, jitrnice nebo i tlačenku. Stejně jako i další hosté vernisáže. Té se zúčastnila i poslankyně zemského sněmu a radní Vídně Inge Zankl a také oba místostarostové Hustopečí Libor Sadílek a Jiří Teplý. Záštitu nad akcí převzal český velvyslanec Jan Koukal.

Velkému zájmu vídeňských návštěvníků, zejména těch menších, se těší loutky Michala Mikuliče.
Velkému zájmu vídeňských návštěvníků, zejména těch menších, se těší loutky Michala Mikuliče.

DAGMAR HUMPOLÍKOVÁ