Život zavál „malíře jižní Moravy“ Antonína Vojtka různými směry. Mládí ovšem prožil ve své rodné obci – Horních Bojanovicích, kam se teď ve stáří rád vrací. Vedení obce proto vyčlenilo na radnici prostory, v nichž vznikla galerie jeho díla.

„Je to velmi symbolické, protože od jednoho vystaveného obrazu v galerii jsem stál asi metr v pětačtyřicátém roce, kdy tady lítaly granáty. Byl jsem schovaný v takzvané žebráčce a bylo mi zhruba tolik, kolik je dnes mé dceři Julii,“ zavzpomínal sedmasedmdesátiletý Vojtek.

Galerie, kterou v neděli společně s Vojtem otevřel starosta obce Vladimír Záruba, se nachází v suterénu hornobojanovické radnice. Přímo v zasedací místnosti. Vojtkovo rodiště je odtud vzdálené necelých třicet metrů.

„Bojanovice, to je moje hnízdečko, jak jsem napsal v jedné knize. Přestože jsem Břeclavák a fandím Břeclavi, tak člověk má několik záchytných bodů na světě, kam se rád vrací. A toto je jedno z nich,“ poznamenal malíř.

„Pan starosta je velmi vstřícný. Musím mu poděkovat. Stejně jako všem zastupitelům,“ podotkl Vojtek, který na oplátku obci věnoval všechny vystavené obrazy. Těch je v galerii čtyřicet, od těch nejstarších z padesátých let minulého století, až po jeho současná díla.

„Nejstarší věci, které jsou tu k vidění, jsou obrázky, s kterými jsem jel do Prahy na akademii. To znamená první tři akvarelky. Že umím kreslit, jsem si začínal uvědomovat v osmnácti letech. Pak ta touha šla celý život pořád se mnou,“ svěřil se malíř, který dnes žije v Břeclavi.

Na nedělním otevření nové galerie nechyběly ani jeho dvě sestry a nechyběli ani někteří jeho žáci. „Je to fajn, obrazy se mi moc líbí. Jsme rádi, že se sem pan Vojtek vrátil. Když jsme byli malí, byl bezvadný. Na základce nás měl z přírodopisu a tělocviku. Na svou sestru, ta chodila se mnou do třídy, byl hrozně přísný,“ prozradila Jitka Krejčová z Horních Bojanovic. Při Vojkově průvodním slovu, kdy mimo jiné vzpomínal na život v Bojanovicích, se neubránila slzám.

Nápad zřídit galerii v rodné obci Antonína Vojtka, vznikl loni při křtu kalendáře, jehož patronkou je ošťěpařka Barbora Špotáková. „Neměli jsme prostory, kde bychom mohli tento nápad uskutečnit. Nakonec jsme se rozhodli pro zasedací místnost. Je sice v suterénu, ale to nakonec nejvíc vyhovuje,“ uvedl starosta Horních Bojanovic Vladimír Záruba.

Podle Vojtkových slov se bude výstava časem proměňovat. A jak nastínil starosta, časem možná budou výstavní prostory větší, aby mohlo vniknout muzeum a galerie Vojtkových výtvorů.