Podle tamního starosty Jana Ivičiče jde o vůbec první publikaci věnovanou obci, která je psaná v češtině. Její křest si tamní připravili na sobotu desátého prosince. Začne od půl jedenácté dopoledne v drnholeckém kulturním domě.

„O historii městyse se zajímám už od mládí, takže vydání této knížky byla i trošku moje parketa. Doposud o Drnholci v češtině kniha podobného rozsahu nikdy nevyšla. Spíše šlo o drobnější práce. Jejich vydávání se věnoval náš učitel Jiří Janeček,” rozpomínal se Ivičič.

Vůbec první rozsáhlejší kniha o Drnholci spatřila podle jeho vyjádření světlo světa v roce 1927. „Byla ale v němčině. Stejně tak i její druhý díl, který vyšel v roce 1970. Napsal jej jeden z bývalých obyvatel Drnholce. No a německá byla proto, že byl po druhé světové válce odsunutý do Rakouska,” nechal se slyšet starosta.

Významné místo

Překvapivé je to především z toho pohledu, jak významným místem městys v minulosti byl. „Svého času dokonce bojoval o důležitost s Mikulovem. Byl panstvím, pod nějž spadalo na devět okolních obcí,“ prozradil Ivičič, podle něhož byl poslední rok a půl poměrně hektickým obdobím.

„Někdy to bylo hodně těžké a časově náročné nejen pro mě, ale také moje spolupracovníky. Ačkoli knihu psali jiní odborníci, my jsme museli dávat dohromady spoustu podkladů, což byl někdy nadlidský úkol,” usmíval se starosta, jenž vyzdvihl především práci historika Emila Kordiovského, který dával publikaci dohromady.

Jak Ivičič dodal, k dostání bude kniha ve všech obcích Mikulovska. „Vyšla v nákladu osmi set kusů. Věřím tedy, že se na zájemce dostane,” řekl.