Festival plný kejklířů a žonglérů, ohnivých show, cirkusových vystoupení, hudby i soutěží. Takové bylo premiérové Mikulovské kejklířské klání, kterým od pátku do neděle žil mikulovský amfiteátr. Nechybělo nic – kromě většího počtu návštěvníků.

„Co se týče programu a vystoupení, bylo to výborné. I odezva od lidí byla skvělá. Horší to bylo s počtem návštěvníků. Nepřišli v takovém počtu, jaký jsme očekávali,“ přiznal spoluorganizátor festivalu Petr Kalaš.

Na Kejklení si za tři dny našlo cestu asi 450 lidí. Organizátoři přitom počítali s alespoň patnácti stovkami příchozích. Festivalu, jehož součástí bylo i několik divadelních představení nebo vystoupení kapel jako Budoár Staré dámy, Propaganja či Čankišou, nepřidal ani sobotní déšť, kdy se areál se setměním téměř vylidnil. Z ohlášeného pokusu o překonání světového rekordu v počtu plivačů ohně na jednom místě tak nakonec úplně sešlo.

„Program je zajímavý, ale mohlo by tady být více lidí. Mám pocit, že tento víkend je v Mikulově a okolí příliš mnoho akcí najednou. A všechny jsou poloprázdné. Město a organizátoři by se měli lépe domluvit,“ podělila se v sobotu v podvečer, těsně před vypuknutím šermířských soubojů v amfiteátru, o svůj názor Klára Tomášková z Mikulova.

Narážela například na páteční vinařskou slavnost na zámeckých terasách, sobotní Mikulovské vinné trhy, taneční soutěž na zámku nebo i víkendový obří sraz motorkářů v nedalekém kempu Merkur.

Regulovat? Hloupost

„Ještě před pár lety se v Mikulově nic moc nedělo, a mnozí lidé to právem kritizovali. Teď je město plné zajímavých akcí, všichni si mohou vybrat. Co se týče návštěvnosti, je na každém organizátorovi, aby dokázal oslovit ty, na které cílí,“ reagoval mikulovský starosta Rostislav Koštial.

Přikazovat někomu, kdy má kterou akci pořádat, je podle něj hloupost. „Zájemcům říkáme: Prohlédněte si náš kulturní kalendář a zkuste si vybrat, kdy si nebudete konkurovat s obdobnou akcí. Dokokonce nabízíme i vhodné termíny. Nechceme a nebudeme ale někomu něco nařizovat,“ odmítl podobné nápady.

„Životaschopné akce si najdou své návštěvníky, ty neživotaschopné vymizí samy. I znovunastartování Pálavského vinobraní chvíli trvalo. Každý organizátor si musí zanalyzovat výsledek, vyhodnotit smysl akce a hledat pro příští rok třeba vhodnější termín,“ radil Koštial.

O budoucnosti Mikulovského kejklířského klání zatím Petr Kalaš nechtěl spekulovat. Jisté je, že neúspěch prvního ročníku bude stát organizátory peníze. Přesto je Kalaš přesvědčený, že pro festival tohoto typu je město pod Pálavou takřka ideálním místem.

„Zřejmě jsme trochu podcenili organizaci. Přesto si ale myslím, že takový festival do Mikulova patří,“ uvedl.