Prvním novým domovem se dětem tehdy stal Mikulov a ony na něj nikdy nezapomněly. Po šedesáti letech se někdejší utečenci spolu se svými rodinami sešli nejprve u Městského úřadu Mikulov při odhalení pamětní desky připomínající jejich příchod a později v muzeu na vernisáži výstavy připravené Společností přátel jižních Slovanů v České republice.

Na fotografiích z míst, kam se děti dostaly, vidíme jejich tváře plné utrpení, ale i víry, že se brzy vrátí ke svým rodičům a blízkým. Mnozí z nich se však ani po šedesáti letech nemohou do svých někdejších domovů podívat. Vyrostly zde, založily rodiny a jejich kultura a hospodářské znalosti v mnohém obohatily místní národní kulturu i zemědělskou produkci.

Setkání plné emocí, vzpomínek a vyprávění bylo i pro ostatní hosty vernisáže hlubokým zážitkem. Bezmála dvě stovky lidí té či té národnosti, kteří se zde potkaly, odcházely poučenější o historických událostech, ale hlavně s pocitem nutnosti boje proti lhostejnosti vůči jakémukoliv utrpení, s pocitem potřeby empatie – řečeno slovy profesora Ivana Dorovského, předsedy Společnosti přátel jižních Slovanů. Výstava bude v mikulovském muzeu otevřena do poloviny května 2008. (vrr)