„Je to strašný rachot,“ potvrdila dojmy dalších lidí okolo sebe Petra Čeklovská z Břeclavi. O napoleonské bitvě slyšela v rádiu, a tak si tuto historickou podívanou nemohla nechat ujít. „Je to pěkné,“ dodala vzápětí.
Z mnohem větší dálky, od Rychnova nad Kněžnou, přicestoval Milan Kovaříček. Také nadšeně hltal očima bojovou podívanou. „Mají dobrý ty dobový uniformy. Sice je to tady malý a taková menší rekonstrukce na náměstí, ale jinak je to dobrý,“ uznale podotkl. Randál pušek a děl mu problém nedělal. Byť nebyl vybavený špunty do uší či obyčejnou vatou.
Napoleonovi vojáci měli mít podle historických událostí převahu. A měli, překvapení se nekonalo. Postupovali ze spodní části náměstí vstříc svému rakouskému protivníkovi. Jeden výstřel střídal další. Asi sto padesát nadšenců v dobových uniformách si přišlo na své. Stejně jako stovky přihlížejících lidí.
Měli jsme připravenou i sanitku, kdyby se něco stalo. Ale nakonec bylo vše bez problémů,“ uvedla ředitelka společnosti Mikulovská rozvojová Markéta Sojková.
Dobové uniformy
Ale nešlo jen o bitvu. Už minulou středu se na mikulovském zámku uskutečnil program pro děti ze Znojma, Drasenhofenu, Drnholce a Mikulova, tedy míst, kudy před zhruba dvě stě lety Napoleonova vojska táhla.
Děti se na zámku dozvěděly spoustu zajímavých informací z historie. Byl pro ně připravený kvíz a praktické úkoly. Za doprovodu vojáka v dobové uniformě měli například poznat mince z napoleonské doby nebo vojáky, kteří se účastnili bitvy u Slavkova.
Největší zájem lidí nicméně budila sobotní bitva. „Nebyla to jen rekonstrukce bojů, ale předcházelo tomu setkání starostů. Napoleonská akce má dostat širší ráz, aby se do ní zapojily ty obce, které jsou opravdu historií dotčeny,“ vysvětlila Sojková.
Odhalení památníku
Bitvou v Mikulově na Náměstí ale program nekončil. „V šest hodin se vojáci shromáždili před kostelem v Drasenhofenu. Už v menším počtu bojovali ve sklepní uličce Kaiserstrasse,“ popsala Sojková.
Neděle patřila slavnostnímu odhalení renovovaného památníku na místě bývalého francouzského hřbitova v blízkosti Mikulova a položení věnců u Dietrichštejnské hrobky. Někdejší majitel mikulovského panství František Josef kníže Dietrichštejn se totiž na začátku devatenáctého století aktivně účastnil válek proti revoluční Francii.