„Jako nakladavatelství působíme od dubna. Předtím jsme ale už dva roky fungovali jako vydavatelství. Začínali jsme s výrobou dětských papírových hraček. Velké Bílovice jsme vybrali proto, že nám tato poloha vyhovuje. Navíc odtud pocházím, ale už čtrnáct let žiji v Lednici,“ vysvětluje spolumajitel velkobílovského nakladatelství Libor Hasala.
Mezi nejzajímavější tituly Hasala řadí komiks o holocaustu. V nakladatelství ale připravují i další ambiciózní projekt. „Jedná se o encyklopedii toho, co Češi dali světu. Autor knížky pan Král v ní zpracoval témata jako sklo, rybníkářství, kontaktní čočky nebo auta českých značek. Na projektu pracoval téměř dvacet let. Takto obsáhlou publikaci o českých vynálezech zatím u nás nikdo nevydal,“ popisuje jednu z připravovaných knih Tomáš Hubáček.
Podle Hasaly mají zakoupená práva nejen na české autory. „Koupili jsme také licenci od německých autorů, kteří vydali knihu o antice a středověku. Připravujeme encyklopedii o historii peněž, kterou vydalo britské muzeum historie,“ přibližuje Hasala.
Společnost, která má čtyři stálé a jednoho externího zaměstnance, využívá služby brněnské tiskárny. Redakce nakladatelství sídlí v Praze. „Spolupracujeme s několika předními českými historiky, kteří převzali dohled nad některý mi publikacemi,“ poznamenává Hasala.
Podle něj jsou u nás podmínky pro malá nakladatelství tvrdé. „Máme tu výhodu, že jsme úzce propojeni s knižním velkoobchodem. Máme proto k dispozici přehled o trhu. Dokážeme zareagovat na to, co čtenáři chtějí,“ prozrazuje strategii firmy její spolumajitel.
„Obávali jsme se toho, že pro nás bude konkurencí internet. V současnosti je na něm dostupná spousta knih. To se ale ukázalo jako nepravdivé. Lidé se nechtějí vzdát svého pohodlí. To jim nabízí právě tištěná kniha, kterou mohou mít kdykoliv při ruce,“ říká Tomáš Hubáček.