„Myslím si, že první ročník byl velice úspěšný. Věřím, že další budou ještě lepší, protože se nám přihlásí více lidí. Workshop se dostane do povědomí. Účastníci odjíždějí spokojení a chtějí se vracet, což je pozitivní,“ byl spokojená hlavní organizátorka akce Michaela Cibulková.

V pěti dílnách, které vedli přední čeští fotografové, se zájemci seznámili s různými tématy. Evžen Sobek se zaměřil na víno ve fotografii, Jindřich Štreit na život a práci v příhraničí, módní fotograf Jiří Turek provedl účastníky své dílny kromě módy i aktem, Jan Pohribný procházel se studenty krajinu a Antonín Kratochvíl vytvářel portrét osobnosti.

„Studenti mě překvapili, podařilo se jim jít opravdu pod povrch. Možná, že jsem tím klíčem byl i já, ale měl jsem tady jednu slečnu, která měla v sobě pořád ta klišé. Pak se otevřela. To pro mě byl asi největší úspěch,“ pochválil účastníky jeden z momentálně nejuznávanějších českých fotografů ve světě Antonín Kratochvíl.

V každé dílně vyčlenili pořadatelé také místo zdarma pro nadějné studenty fotografických škol. Jedním z nich byl i David Mužík, který studuje Institut tvůrčí fotografie v Opavě. „Přihlásil jsem se proto, že dílna pana Kratochvíla přesně seděla k tomu, kam mám v plánu se ubírat. Chtěl jsem si rozšířit obzory a povedlo se. Naučil jsem se věřit tomu, co dělám. Nedbat úplně na to, co říkají ostatní,“ neskrýval radost.

Nejlepší fotografie ze všech pěti dílen budou moci lidé zhlédnou na velké výstavě, kterou plánují pořadatelé od prvního září do areálu lednického zámeckého parku.

„V příštím roce chceme pokračovat jinou formou, nebude už jen jeden hlavní letní termín, ale budou například i víkendové dílny. Určitě chceme pozvat ty lektory, kteří tady byli letos, a i lektory ze zahraničí. V jednání je například fotograf z National Geographic,“ prozradila plány Cibulková s tím, že poprosí účastníky, aby věnovali některé své fotografie pro dražby ve prospěch Nadačního fondu Ledňáček.