„Poslali jsme na tři sta padesát pozvánek rodákům. Slavíme totiž zároveň šestisté šedesáté výročí první písemné zmínky o obci. Přišli jsme na to, že nejlepší bude obě akce spojit,“ přiblížil dvojitou slávu starosta Němčiček Petr Slezák.

Ten se v sobotu oblékl do sedláckého a změnil v hospodáře. A jeho choť v hospodyni. Společně s krojovaným průvodem, který prošel obcí, pak přijeli na nádvoří kulturního domu, kde farář Petr Papoušek poděkoval za úrodu a posvětil dožínkový věnec.

Odpoledne pokračovalo dožínkovým pásmem, o které se postaral domácí folklorní soubor Krúžek. „Sehnat podklady nebylo vůbec jednoduché. Poslední dožínky se totiž v Němčičkách konaly v roce 1967. A předtím v roce 1947,“ prozradil Slezák.

„Jednou z priorit současného zastupitelstva je podpora folkloru a tradic. Proto jsme se rozhodli obnovit zapomenutou tradici dožínek. Významnou úlohu při tom hrál folklorní Krúžek, který vznikl před dvěma lety,“ pokračoval starosta, kterého coby hospodáře čekala ještě jedna příjemná povinnost – taneční sólo s hospodyní.

Že si Němčičtí vzali dožínky za své, o tom svědčil nejen zcela zaplněný areál kulturního domu, ale i pět tisíc připravených koláčů. „Napeklo je devatenáct dobrovolnic v kobylské škole. Do příprav se ale zapojily i další tetičky,“ pochvaloval si Slezák.

Dožínkové oslavy, jejichž součástí byla například i chovatelská výstava, se protáhly až do pozdních nočních hodin. O zábavu se staraly němčičské děti, moravská beseda, netradiční cimbálová muzika St. Medicimbal, Mistříňanka i další účinkující.