Podle Reinera knihkupectvím pomůže přežít pouze to, pokud stát umožní jejich otevření. „Jsou koncem velice dlouhého řetězu a na jejich fungování existenčně závisí desítky tisíc lidí. Celý ten sektor funguje kompletně na privátní bázi, a to ještě z velké části té zcela základní, živnostenské. Relevantní státní intervence jsou zde těžko představitelné, ale stát může pomoci tomuto sektoru přežít, když umožní provoz obchodů s knihami za stejných bezpečnostních opatření, jaká se týkají otevřených pošt, květinářství, optik, prádelen, prodejen textilního zboží a galanterií, zverimexů, trafik, elektroservisů, drogerií a dalších," uvedl Reiner v dopisu.

Fakultní nemocnice Bohunice
Nemocní z Francie se budou léčit v Brně, řekl Andrej Babiš

V neděli premiér Andrej Babiš v České televizi uvedl, že v dalších dnech by se měly lidem otevřít další druhy obchodů. Podle premiérových slov by od čtvrtečních šesti hodin ráno mohly otevřít prodejny s pracovními oděvy, s dětským textilem a vybavením, papírnictví nebo prodejny a opravny obuvi. Knihkupectví v seznamu nejsou.

Spisovatel Reiner v otevřeném dopise apeluje volené představitele státu, aby mysleli nejen na zastavení šíření pandemie koronaviru, ale i na ty, které tvrdě zasáhnou právě aktuální opatření. „Víme, že musíme především chránit naše rodiče, prarodiče, starší spoluobčany. A dnes už víme i to, že to stoprocentně dokážeme, aniž bychom ponechali další měsíc zavřené tisíce obchodů, jejichž majitele nezlikviduje koronavirus, ale právě tahle zběsilá střelba potmě na neviditelný cíl. Pojďme teď, prosím, aspoň část pozornosti přenést i k těm, kteří nejsou ohrožení koronavirem, ale zápasem, jenž proti němu vede naše vláda," upozornil Reiner.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula
Lék na koronavirus se má testovat v Brně, řekl Roman Prymula