A pozvání na oslavu desetiletého výročí přijali i mladší kolegové z Cimbálové muziky Mladé Slovácko, Folklorního krúžku Pohárek z Týnce a Břeclavanu.

„Old Stars jsme založili proto, že se nám stýskalo po souborovém životě. Hlavně po tom společném setkávání a vystupování. Že budeme úspěšní, to jsme si tehdy ani nedovedli představit,“ přiznal skromně umělecký vedoucí Old Stars Břeclav Jaroslav Švach.

Že si na společný koncert pozvali i jiné soubory, má podle něj jasný důvod. „Všichni jsme v podstatě vyšli z Břeclavanu, takže na sebe máme stále úzké vazby. Vznikají nové soubory, v nichž jsou vedoucími právě ti, kteří i před mnoha lety tančili či zpívali za Břeclavan,“ objasňuje Švach.

Vyprodaný sál břeclavského domu školství čekal opravdu bohatý program. Zpívalo se a tancovalo. Nejprve se představily jednotlivé soubory a nakonec si pro slavnostní večer připravil pásmo i Jaroslav Švach. A zapojil do něj i ostatní.

Čest pro soubory

„Je to pro nás velká čest, že si nás Old Stars pozval. My jsme s ním dokonce několik let hráli a prožili jsme i pár hezkých a veselých zájezdů,“ měl radost z toho, že může být na oslavě, primáš Cimbálové muziky Mladé Slovácko Petr Marada.

Právě tato cimbálka doprovázela Pohárek z Týnce, jehož vedoucími jsou bývalí členové souboru, manželé Kobzíkovi. „Také jsme v Old Stars tancovali. Účastnil jsem se i úplně prvního vystoupení, to ještě ani tento název soubor nenesl. Jsme moc rádi, že nás také pozvali,“ usmíval se František Kobzík, který Old Stars opustil ze zdravotních důvodů.

I on potvrdil, že jak se jednou člověk setká s folklorem a dostane se mu pod kůži, je těžké s tím přestat.
Po deseti letech fungování se rozhodli členové Old Stars Břeclav vydat i cédéčko. „Přebal nám nakreslil malíř Antonín Vojtek, takže deska bude mít i uměleckou hodnotu. Spíš jsme ale vždycky byli na tanec, proto nám trvalo tak dlouho, než jsme se rozhodli pro desku. Ale máme tady naše ženy, které vystoupení vyplňovaly písničkami,“ popsal Švach, proč cédéčko vzniklo.

„Na koncert jsem přišla proto, že mám ráda folklor. A s kamarádkami chodíme na všechna vystoupení cimbálek či souborů v okolí. Takže jsme chtěli vidět i dnešní oslavu. Obdivuju je, že si najdou čas na společné setkávání a vystupování,“ svěřila se divačka Jitka Horňáková z Břeclavi.