Sté výročí založení křesťanské sportovní organizace Orel si připomněli orlové ve Velkých Němčicích. V kole. Ke kulatinám totiž uspořádali v sobotu večer v kulturním domě speciální ples. Až do pozdních hodin se na něm dobře bavilo přes tři sta orlů z celé jižní Moravy.

„Je to oficiální akce Sedlákovy župy, tedy jihomoravských orlů,“ pokyvoval hlavou sekretář velkoněmčické jednoty Orla Kamil Prokeš.

Z pozvaných osobností spřízněných lidovců ovšem nakonec nikdo nedorazil. „Poslanec Šustr i další pozvaní se omluvili. Mají jednání v Praze,“ krčil rameny Prokeš. Nepřijela ani herečka a zpěvačka Daniela Šinkorová, která měla ples původně moderovat. Ta dala přednost prestižnímu Plesu v Opeře.

Přišla tak o Orelský pochod s pěti historickými prapory, mimo jiné i ze Šitbořic, který velkoněmčickou akci zahájil. Za zmínku stojí i krojovaná Moravská beseda, stejně jako vystoupení mistrů republiky ve standardních a latinskoamerických tancích z telnického klubu Orla. A také ukázka sekání sektu šavlí.

Orelský ples se do Velkých Němčic vrátil po pěti letech. „Jsme samozřejmě rádi, že v roce tak významném pro Orel vyšla řada na nás,“ přiznal starosta velkoněmčického Orla Karel Žáček. Tamní jednota je s devadesátkou členů nejpočetnější organizací Orla na Břeclavsku.