Měla to být kulturní událost sezóny. A také byla, než se nad Lednicí začali v sobotu večer ženit všichni čerti. Operu Rusalka Antonína Dvořáka odplavila z areálu lednického zámku obrovská bouřka. Peklo nad hlavami stovek natěšených diváků se rozpoutalo ani ne hodinu po začátku představení – s úderem deváté hodiny večerní.

„Hrát se bude za každého počasí,“ uklidňovala po podvečerním bouřkovém varování lednická kastelánka Ivana Holásková. Nemohla jinak. Podmínky ojedinělé letní šňůry klasiky pod širou oblohou ve vybraných zámeckých zahradách totiž hovoří jasně.

„Pršet nebude. Vodník se díval na radar,“ smála se před začátkem představení také známá operní diva Andrea Kalivodová, která si v Rusalce zahrála roli Ježibaby.

Bouře rozhodla

Obě se ale velmi mýlily. Nejprve se začal zvedat silný vítr, takže technici během opery šplhali po obří konstrukci nad pódiem a upevňovali nebo demontovali, co se dalo. Za pár minut ovšem začaly zemi zkrápět proudy vody. Dopadaly i na část čtyřicetičlenného orchestru, takže hudebníci začali rychle schovávat své nástroje i sami sebe. Skrýt se běžely také operní hvězdy.

Prchaly ale zejména davy diváků, kteří jediné lednické představení vyprodali. Navzdory deštníkům a pláštěnkám byli mnozí brzy promočení na kost. Někteří se tlačili společně s hudebníky v jejich stanu. S neustávajícím deštěm se ovšem začal areál pomalu vyprazdňovat a opera zůstala nedohrána. Bez náhrady.

„Je to smůla. Představení bylo úžasné, ale bouřka rozhodla jinak. Byla tak silná, že nešlo pokračovat. V Lednici už bohužel Rusalku neuvidíme. Náhradní termín není, všechny jsou obsazené,“ posteskla si Holásková.

Té se zařazením Lednice mezi patnáct vybraných hostitelských zámků operní šňůry splnil sen, o který se snažila už začátkem devadesátých let. V té době marně. „Příští rok má být Nabucco. Snad to vyjde lépe,“ modlí se už nyní.

Lednice nadchla i hvězdy

Z areálu lednického zámku byla ostatně nadšená i mezzosopranistka Kalivodová. „Musím se přiznat, že v Lednici jsem poprvé. Jako správná baba na koštěti už jsem tady všechno prošmejdila. A velmi se mi tu líbí,“ chválila moravská rodačka, kterou si do Lednice přijeli poslechnout i její nejbližší příbuzní.

„Pod širým nebem je to vždycky takové dobrodružství. Do poslední chvíle se neví, jestli technicky všechno klapne, ani jak to bude s počasím,“ odtušila sólistka pražské státní opery prorocky.

Na Rusalku se těšil i Michal Tetur z Velkých Bílovic, který vystudoval v Bratislavě operní zpěv. „Jsem velmi rád, že tady něco takového bude. Pro Břeclavsko je to velká událost, opera se tady nehraje, nejbližší scéna je v Brně. Pokud by se to stalo v Lednici tradicí, byť jednou za rok, bylo by to skvělé,“ neskrýval organizátor Velkobílovických hudebních dnů radost. Bohužel trochu předčasně.