Družina Jaga si Pohansko oblíbila. „Lidé se sem rádi vracejí. Dá se říct, že máme i svůj fanklub. Návštěvníci si vždycky rádi vyzkoušejí různé věci, výzbroj a nástroje,“ říká jeden z členů družiny Hynek Černý, který na slovanské akce jezdí i s patřičně nastrojenou manželkou a tříletou dcerkou.

Slovanský tým tvoří zpravidla šest plně vybavených bojovníků, dva lehkooděnci a čtyři dívky. „Většinu věcí si vyrábíme sami, třeba tuhle koženou zbroj,“ ukázal Černý. Vybavení, jehož výroba je náročnější, musejí kupovat. Třeba přilby berou od platnéře. „Taky něco málo keramiky je naše, zbytek vyrábí specialisti,“ vysvětlil nadšenec.

Družina Jaga funguje už několik let. Černý se k ní přidal asi před třemi lety. „Kluci dřív jezdili na bitvy s dřevěnými meči. Pak přešli k želeným zbraním, dělali historický šerm a nakonec skončili u Slovanů,“ řekl k historii družiny.

V tomto roce nadšenci z Brna plánují na Pohansku ještě dvě akce. Jedna bude ze života Slovanů na Pohansku, tedy jakýsi exkurz do života Slovanů v této lokalitě v období devátého a desátého století. V říjnu pak uspořádá rozlučku se sezonou. A co bude na programu? To je zatím podle Černého překvapení.