Zmizel. Fotografie Jana Miklína z Břeclavi zachycuje vzrostlý dub, který byl po desítky až stovky let k vidění na Soutoku mezi Pohanskem a zámečkem Lány. Dnes už jde o jednu z mála možností, jak solitér u soutoku spatřit.

Při současném zpevňování tamní hráze jej podle mluvčí Povodí Moravy Gabriely Tomíčkové bylo nutné odstranit. Stejně jako druhý z památných dubů. Miklín je přesvědčený, že kvůli necitlivému zásahu jsou pryč jedny z dominant, které obdivovali nejen fotografové.

„Stromy, které pokáceli, tam stály několik set let. Byly už mrtvé, ani brouci v nich nežili, ale je to škoda. S trochou minimálního ohledu šlo jiště udělat něco, aby mohly zůstat. Psali jsme kvůli tomu na povodí, odkud nám odpověděli, že komplikovaly průjezd," uvedl Miklín s tím, že místo kvůli solitérům navštěvovali fotografové z celé republiky.

„Nejsme dacani"

Mluvčí Tomíčková však tvrdí, že pouze kvůli usnadnění průjezdu strojů by stromy nepokáceli. „Kácení je vždy velmi citlivá záležitost, o které se radíme s neziskovými organizacemi, ekology i životním odborem. Rozhodně nechceme být za dacany, kteří někam přijdou a kácí," reagovala Tomíčková na dotaz Břeclavského deníku. Poté pokračovala. „Obecně si někteří myslí, že stromy kácíme zbytečně. Není to tak. Pokud je strom starý a nemocný, může ohrozit něčí zdraví. To si lidé často neuvědomují," vzkázala mluvčí.

V současné době lidé z Povodí Moravy zpevňují půl kilometru břehů a rozšiřují silnici pomocí těžké techniky. „Jde o projekt za šest milionů korun," dodala Tomíčková. Ředitelka břeclavského muzea a galerie Alena Káňová dokáže nad ústupem pamětníků dávných časů přimhouřit oko, musí k tomu však být podstatný důvod. „Každého takového případu je škoda, ale někdy se zkrátka nedá nic dělat," podotkla Káňová.