„Jsme moc rádi, že dámy přijaly pozvání k výstavě a zajímavou kombinací stylů tak přiblíží návštěvníkům téma – role ženy v moderním světě,“ uvedla vedoucí hustopečského muzea a galerie Soňa Nezhodová.

Vitální Ingrid Loibl čerpá energii z mytologických témat. „Doba křesťanství zredukovala představu o ženě na postavu Marie, ale předkřesťanská doba byla bohatá na silné, energické ženy a bohyně. Právě zde by dnešní ženy měly hledat inspiraci,“ myslí si drobná výtvarnice.

Názorově velmi blízká Miriam Urtz se snažila ukázat ženskost prostřednictvím keramických žen s kyprými tvary. Inspirací je pro ni Venuše s širokými boky. „Spousta žen je nespokojená se svou postavou. Tady by ubraly, jinde zase přidaly. A zde jde o to, že nikdo na takovouto sochu neřekne, že je ošklivá. Takže ten, kdo se na ni dívá, se smiřuje sám se sebou,“ směje se mladičká sochařka, jejíž díla s humornými názvy vzbuzují úsměv.

Trojlístek doplňuje svými fotografiemi Hermi Pohl, na kterých zachycuje koloběh života ženy po tři generace. „Všechny tři generace si předávají navzájem vědomosti a každá v určitém okamžiku hraje hlavní roli, ve kterém se vzájemně propojují a vytvářejí onen koloběh,“ vysvětluje fotografka známá nejen svým feministickým zaměřením, ale i zpracováváním kontroverzních té­mat.

Galerie domu U Synků bude po celý měsíc plná energie a hlavně ženskosti, které mají všechny tři dámy na rozdávání.

KATEŘINA KOPOVÁ