„V břeclavském muzeu pracuji od roku 1998, takže jeho problematiku už znám. Přibylo mi samozřejmě více práce, protože musím skloubit zatím ještě i moji odbornou práci s funkcí ředitelky. Takže teď muzeu věnuji i víkendy,“ netajila se Káňová náročnějším začátkem své práce.

Na novou ředitelku nečekají lehké chvíle. Musí se totiž vypořádat s nižšími příjmy na kulturu, než tomu bylo v minulosti. „Nadšení z toho nejsme, plánů a nápadů je vždycky hodně. Snažím se nastavit mantinely vnitřního chodu muzea tak, abychom skutečně nejvíce šetřili tam, kde to půjde. A aby zbylé peníze šly efektivně do vlastní muzejní a galerijní činnosti,“ prozradila nová ředitelka s tím, že už si i vytipovala oblasti, kde může muzeum v současné složité době nejvíce šetřit.

„Pracujeme už třeba na tom, jak ušetřit na energiích. A pak se to bude týkat i chodu muzea, to znamená, že budeme skutečně nakupovat jen to nejdůležitější, musíme i správně vyhodnocovat cestovní výkazy,“ nastínila a dodala, že letos rozhodně nebude moci přijmout nové zaměstnance. Vše spíš bude řešit jen dohodami nejlépe se studenty vysokých škol. A Káňová se podle svých slov nevyhne ani propouštění, konkrétní však zatím být nechtěla.

Zajímavé projekty

Jak ředitelka prozradila, tak i přes značné úspory se mohou Břeclavané, ale i návštěvníci muzea či synagogy, těšit na deset zajímavých výstav a akcí.

„Musím začít získávat i peníze od jiných partnerů, než je město. Takže to znamená oslovit sponzory nebo získat granty,“ uvedla.

Návštěvníci muzea pod vodárnou se v tomto roce mohou těšit například na další pokračování Artšrotu v režii břeclavských výtvarníků nebo na letní zajímavou výstavu Koloniál u pana Bajzy, která se bude inspirovat knihou Karla Poláčka Bylo nás pět.

„Připravujeme i retrospektivu děl Jaroslavy Garšicové k jejím šedesátým narozeninám. A pokud vše dopadne dobře, tak na Vánoce bychom měli představit i tvůrce legendárního Krtečka Zdeňka Milera,“ řekla s úsměvem.

Synagoga by měla v létě nabídnout výstavu černobílých fotografií Vladimíra Železného ze Svaté země.

Alena Káňová je kromě ředitelky muzea také radní břeclavské radnice. „Neuvažovala jsem o tom, že bych se postu radní vzdala. Není to v žádném právní rozporu. Myslím si, že i pro kulturu to může být přínos. Budu se podílet i na jiných kulturních aktivitách města. Navíc spolupracuji i se starosty Regionu Podluží, takže i to má váhu,“ zamyslela se.

Při jednáních rady města, která by se bezprostředně dotýkala muzea, nebude Káňová ani hlasovat. „Můžu prohlásit, že muzeum v mém podání bude čistě odborná kulturní záležitost a nehrozí nějaký střet zájmů nebo protékání peněz přes muzeum dál,“ uvedla.

V nové funkci si už prožila i perné chvilky. „Vyplula napovrch takzvaná kauza lustračního osvědčení, přičemž se vše vysvětlilo. No a musím počítat i s dalšími věcmi, jako když odmítnu někoho přijmout, tak se pak objevují nežádoucí dopisy,“ připustila.