Přivezl dřevořezby i kovové plastiky. Pomyslnou třešničkou na dortu byl křest jeho kalendáře pro příští rok. Jeho titulní stranu ozdobil monumentální výtvor nazvaný Pocta Kristu.

„Měl jsem takový sen, že bych udělal takovou poctu Kristu za hříchy, které lidé v dnešním světě páchají,“ vysvětluje úspěšný umělecký řezbář.

Vargu řezbářství přivedl jeho dědeček. Je věřící, a tak jeho dílem prostupuje náboženská tématika. Poctu Kristu vyráběl ze dřeva a z kovu přes půl roku.

„Měl jsem takový sen udělat hodně křížů. Chci tím lidi přitáhnout na správnou cestu. Pán Bůh mě oslovil a řekl: Udělej to,“ líčí jednapadesátiletý Varga.

Obří dílo tvoří přes padesát kovových křížů. „Představuje takovou cestu po stupínkách. Člověk by se přes ně měl dostat až na samý vrchol, ale málokomu se to podaří,“ zdůrazňuje autor. Těsně před vrcholem, kde ční největší kříž, obepíná dřevo ostnatý drát.

První adventní týden vedle monumentu připomínala jedna zapálená svíčka. „Protože pracuji v kulturním domě a na stejném poschodí jsou postižené děti, vyzval jsem je, aby mi pomohly s dokončením díla. Tohle vytvořily,“ ukazuje Varga na malůvky pod plastikou.

Jeho velkolepý výtvor nutí k zamyšlení. „Pojal jsem to takovým stylem, aby se u něj člověk chvíli zastavil. Doba je dnes uspěchaná, měli bychom si najít čas chvíli porozjímat,“ říká řezbář se slovenskými kořeny.

Jak smutně přiznává, uspěchaná doba počítačů a mobilů k tomu nedává příliš příležitostí. „Jsem šťastný, když můžu jeden den vypnout mobil a někde v přírodě něco vytvořit,“ podotýká.

Velkou radost má i z vydání kalendáře pro příští rok, který v zaplněném břeclavském dělnickém domě pokřtil se svými přáteli a známými. Kalendář tvoří fotografie jeho dřevořezeb a kovových plastik.

František Varga se narodil ve slovenském Prešově. Vyučil se strojním mechanikem a dříve aktivně sportoval. Hrál fotbal, tenis a na řezbářské umění mu nezbývalo tolik času. Ke svému uměleckému koníčku se dostal opět naplno před zhruba dvacet lety. Je členem Sdružení výtvarníků moravsko-slovenského pomezí. Zúčastnil se mnoha výstav, například v Hodoníně, Rakvicích, Velkých Pavlovicích, Břeclavi, Piešťanech, Senici, Skalici, Holíči a několika i na rakouské straně. Věnuje se také charitativní činnosti.