Když hledal textař a kytarista Jaroslav Kvapil z Pohořelic název pro kapelu, zaměřil se na česká a dobře zapamatovatelné slova. Po dvou a půl roce teď rocková skupina Vztahy hrává na festivalech a má za sebou nahrávky i videoklipy.

„Vše vzniklo asi před pěti lety, když jsem synovi koupil kytaru a jako motivaci jsem si s ním dal závody, kdo z nás se na nástroj naučí hrát dřív. Jezdíval jsem tak za kamarádem, který mě na kytaru vedl. Vtipné je, že syn s tím nakonec sekl, ale mě to chytlo tak, že jsme poskládali kapelu," začíná vyprávění zpěvák a doprovodný kytarista skupiny Jaroslav Kvapil.

Jeho syn prý zkusil ještě hru na klavír, ale cestou muziky se nevydal. Jeho otec zato u hudby zůstal a ještě začal skládat texty. „Na kytarových lekcích mě kamarád stále přesvědčoval, ať píšu, že se to použije. No a teď Vztahy hrají jen ty moje autorské věci," směje se muzikant.

Chtěli český název

Když hledal pro kapelu název, vycházel z vlastní zkušenosti a zaměřil se jen na česká slova. „Na festivalech jsem už slyšel řadu výborných kapel, které měli anglický název složený z více slov. Když jsem si ji chtěl pak pustit, už jsem si na jméno samozřejmě nevzpomněl a nedostal se k nim. Hledal jsem tak jednoduše zapamatovatelné české slovo," vysvětluje, že nejde o žádnou metaforu.

Podle něj ale pohořelická kapela o lidských vztazích často zpívá. „Vše vzniká společně. Většinou přinesu text a kapela k němu skloží hudbu. Jsou to zkušení muzikanti, kteří pocházejí z různých kapel. Mísí se tak několik hudebních vlivů a inspirací," přiblížil vznik jejich rockových skladeb.

Za jejich vznikem stojí v kapele také bubeník Pavel Vaškovič z Valtic, baskytarista Jiří Kaluža z Pohořelic a kytarista Dan Nováček z Damnic. Věkový průměr sestavy je kolem pětatřiceti let. „K Danovi jsem právě jezdil na ony kytarové lekce. Jsou to všechno zkušení borci. Dělám si tak srandu, že si tam mezi nimi kytarou jen zakrývám břicho. Všechny nás to ale baví, tak není co řešit," má jasno Kvapil.

To dokládá i nadšení bubeníka, který na zkoušky v Jiřicích u Miroslavi na Znojemsku musí dojíždět z Valtic. „Zkušebnu máme v Jiřicích, ale padla shoda, že jsme pohořelická kapela," dodává.

Zahrají s legendami

Jejich rock s humorným nadhledem si můžou fanoušci užívat už také z dvou nahrávek. První demo mělo jen pět skladeb, loni touto dobou ale Vztahy natočili „cédéčko" s dvanácti písničkami. Vznikly i dva videoklipy. Jeden amatérský a další studiový.

Naživo bude možné slyšet kapelu už příští sobotu během pohořelického Rockfestu. Tam se na podiu vystřídají české rockové legendy Alkehol, Kern, Doga, Harlej či Titanic. „Třináctého července hrajeme taky na vranovickém pivním fetsivalu. Ve stejný den pak přejíždíme na festival v Miroslavi na Znojemsku," uzavírá pozvánkou nadšený kytarista.