„Fanoušci říkali už několik let, že by si Túfaranku rádi pustili i v klidu doma na televizi. Nechtěli jsme ale jít tradiční nebo dokonce lacinou formou jako v TV Šlágr. To totiž právě našemu žánru škodí nejvíce. To, že jej někdo devalvuje nekvalitní muzikou a prezentací. Vymysleli jsme si tak hudební pořad," řekl kapelník úspěšné dechovky Jan Bílek, který v jejím čele stojí už rovných dvacet let.

Túfaranka na natáčení v rakvickém reprezentačním sklepě vinaře Oldřicha Michlovského sezvala své fanoušky a přátele. „Bylo to celé v uvolněné atmosféře, do upjatých věcí se nám totiž obecně příliš nechce. Lidi si dali pohárek, my jim k tomu hráli a Franta Uher říkal fóry a představoval nás. Nejprve celou dechovku, pak i všechny členy jednotlivě. DVD je tak poměrně delší, než bývá zvykem, trvá zhruba hodinu a dvacet minut," upřesnil kapelník sedmnáctičlenné hudební sestavy.

Ta vznikla v roce 1978 původně jako mládežnická dechovka. Svůj současný název přijala až za devět let. Odkazuje ke kopci Túfarka u Šakvic. „Směrem na Nové Mlýny stával rybník a u něj kopeček. Teď už by ho ale lidi hledali marně. Nahradila je vodní hladina třetí novomlýnské nádrže," odkryl název dechové hudby, která sklízí úspěchy u nás i v zahraničí.

Pochlubit se může například vítězstvím v soutěži Zlatá křídlovka nebo titulem mistra Evropy dechových hudeb. Často koncertuje například v Německu. Ročně hraje okolo sedmdesáti vystoupení.

„Víc než ocenění a titulů si ale vážíme toho, že na nás lidé chodí a plníme sály. Na vrcholu se snažíme udržet poctivou a kvalitní muzikou, které samozřejmě nemůže chybět řádná dávka pokory. Bez toho to nejde," vzkázal Bílek.

Objednat si lze DVD na internetových stránkách Túfaranky za 250 korun.