Pro hudební žánr, který kapelu charakterizuje, se ustálil název hradrock, neboli hradní rock. „Zkoušet jsme začali v roce 2005 ve sklepě na brněnském Cejlu. Myšlenku na vznik podobného uskupení jsem v sobě nosil ale už asi pětadvacet let předtím. Pořád mi vrtalo hlavou, jak skloubit středověkou muziku s rockem. Nakonec se mi podařilo najít pojítko – a to je kvinta. Rocková kvinta je totiž v podstatě stejná jako kvinta, která dominuje ve středověké muzice. No a právě na tom jsem to celé postavil,“ vypráví frontman Quanti Minoris Zdeněk Němeček, kterého silně ovlivnil francouzský básník Francois Villon.

Hudbu, kterou Quanti Minoris hrají, popisuje jako středověký motiv přepasírovaný přes rockové plátno. „Staré skladby vlastně po svém zpitvořím. Začátek našich písní je většinou shodný s originálem. Naráz je v něm střih a ozve se buď rocková flétna, nebo třeba kytarové sólo,“ přibližuje Němeček.

Název kapely, kterou tento multiinstrumentalista založil společně s nyní již zesnulým hudebníkem Aťou Lukášem, v překladu znamená poměrnou slevu. „Když jsem studoval práva, dělali jsme i římské právo. A zde se objevil tento termín. S Aťou jsme tehdy hráli dohromady na šest nástrojů naráz. No a mně to přišlo jako hodně muziky za málo peněz. Proto Quanti Minoris,“ směje se frontman.

Opravy na I/52 v Mikulově začnou v sobotu 23. října.
Nový termín. Opravy kruhového objezdu na I/52 v Mikulově začnou příští sobotu

Netypický hudební styl okamžitě zaujal také starostu Vrbice, která se v roce 2014 stala Vesnicí roku Jihomoravského kraje. „Jejich muzika mě prostě fascinovala i technicky. Jako basák zde mám více prostoru, než bych měl v kterékoli jiné kapele. Navíc ty liché a netypické rytmy mě hodně baví,“ vyznává se Bílek.

S kapelou, které se přezdívá moravský Jethro Tull, začal zkoušet před dvěma lety. „Odmalička jsem doma v Ostravě hrával na kytaru, hlavně folk rock, říkal jsem tomu redlovský styl. Fascionovala mě ale basa. Bral jsem ji jako specifický nástroj, u kterého se musí hodně přemýšlet. Dlouho jsem v okolí pátral po kapelách, s nimiž bych mohl hrát. Jenže nějak mě nic nezaujalo. Buď hrály čistě folk, který takzvaně nepumpoval, nebo melodický metal, což ale není můj šálek kávy,“ zmiňuje Bílek, jak se ke Quanti Minoris vlastně dostal.

Osudový mu pak byl inzerát. „Seznámili jsme se přes písničkáře Tomáše Kočka. V té době Zdeňkovi zrovna odešel basista. A bylo to,“ směje se starosta, který do Řícmanic na zkoušky míří pravidelně jednou týdně.

Quanti Minoris, které si mohli Jihomoravané poslechnout kupříkladu na hustopečských Burčákových slavnostech nebo na mikulovském Pálavském vinobraní, nyní připravují novou, v pořadí již pátou, desku. „Diář na příští rok se nám už pomalu plní. Za každou nabídku, kde bychom mohli zahrát, však budeme rádi,“ vyzývá s úsměvem frontman Němeček.