„Když jsem chodil na břeclavské gymnázium, namaloval jsem potají jednoho z profesorů. Ještě v hodině mi na to přišel a tak jsem čekal trest. Místo toho mě ale pochválil, že se na obrázku opravdu poznává," vzpomínal grafik.

Před více než dvaceti lety to byl on sám, kdo přišel s nápadem založit tuto dnes už největší dětskou výtvarnou soutěž v České republice. Letos byly hlavním tématem historické příběhy, ale i místa, osobnosti a pověsti z našeho okolí, kraje, či země.

„V roce 1999 jsem přišel do Hlohovce a vybudoval si pro sebe ateliér. Ale vzhledem k tomu, že jsem celý život učil, tak mi po dvou letech začaly děti chybět. Pak pomalu přicházely po jednom týdně a teď už učím celý týden. Každý den mám tři až čtyři žáky," vyprávěl s úsměvem sedmasedmdesátiletý umělec.

Letošní ročník obeslalo devět zemí, kromě České republiky a Slovenska také Polsko, Litva, Lotyško, Bělorusko, Slovinsko, Estonsko, ale i vzdálený Hong Kong. Odborná porota na závěrečnou výstavu vybrala 180 prací, které budou k vidění celé září na třech místech Havířova.

Devítiletá Terezie Šebestová z Charvátské Nové Vsi získala hlavní cenu primátora města Havířova za barevný linoryt Král Ječmínek. Třetí místo ve své věkové kategorii pak patří sedmileté Elence Uhrové z Břeclavi, a to za sedmibarevný linoryt Královna Eliška.

Obě školačky se mohou těšit na dárek a také pamětní medailí. Převezmou je na vernisáži, která se koná příští pátek šestého září od pěti hodin odpoledne ve výstavní síni kulturního domu Leoše Janáčka v Havířově.

Kromě vítězných prací zde vystaví také výtvory ostatních zúčastněných žáků. Mezi nimi i těch Znamenákových.

Z Charvátské Nové Vsi to budou práce Radka Prchala, Zory Prchalové, Václava Šebesty a Veroniky Čapkové. Z Valtic Terezie Minaříkové, Šimona Mikuláše, z Lednice Standy Poláka, Jakuba Sedláčka a z Hlohovce Martina Černého.

„S dětmi používáme techniku tisku z koláže, tisku z vystřihovánky nebo barevný linoryt, kdy používáme až dvanáct barev. Pak také suchou jehlu do fólie i od mléka, lepty a občas i litografii," vyjmenoval výtvarník.

Za posledních osm let vděčí Znamenákovi za pomoc s přípravou na přijetí devětadvacet studentů středních a vysokých uměleckých škol z Hlohovce a okolí.