Je Štědrý den. Velká rodina se poprvé schází v jednom velmi malém bytě kdesi uprostřed Brna. Typický vánoční shon a frmol rázem utne naprosto neočekávaný okamžik. Malý hoch, předškolák, se totiž v nestřeženou chvíli zamkne na toaletě. A pak se dějí věci…

Festival Křehký Mikulov otevře brány nejen milovníkům umění
Festival Křehký Mikulov opět otevře brány milovníkům designového umění

Přesně takhle, ale možná i trochu jinak, má podle animátora, scénáristy a režiséra Cyrila Podolského začínat vůbec první celovečerní film, který se z větší části odehrává na poněkud nezvyklém místě. Totiž na záchodě. Vycházet bude z téměř čtyři roky připravovaného projektu Hovnays, který vzniká v umělcově ateliéru v centru Břeclavi. Vlídný příběh inspirovaný dětskými filmy, jakými jsou například Chobotnice z II. patra, by měl do kin přijít před Vánoci 2027.

Do detailu propracovaných postaviček, které se v chystaném seriálu i celovečerním filmu budou pohybovat prostřednictvím animace, se v ateliéru nachází na šestašedesát. Více než pětistovku dalších je nutné dotvořit. Posloužit k tomu má odlehčená modelovací hmota. „Je to trošku jiný materiál než ten, který jsme používali doposud. Měl by více vydržet. Budeme mírně měnit animaci a loutky tlačit do forem,“ popisuje redaktorce Deníku Podolský.


Nahrává se anketa ...

Projekt Hovnays režiséra loutkových a animovaných filmů Cyrila Podolského.Projekt Hovnays režiséra loutkových a animovaných filmů Cyrila Podolského.Zdroj: Cyril PodolskýPostavičky Hovnaysů jsou v podstatě loutkami bez jakékoli mechanické kostry uvnitř. Nemají ruce, ani nohy. Pohybují se pouze věci kolem nich tak, aby měli diváci pocit, že chodí. „Pohybů udělají za sekundu pětadvacet. Fotit je budeme fotoaparátem. Základní tvar naší loutky bude ohnutá kapka,“ ukazuje na již hotových postavičkách jejich tvůrce.

Každá loutka je malým unikátem. „Oči se vyrábí v Liberci, o brýle se nám stará zlatnice z Brna a kostýmy navrhuje výtvarnice ze Zlína,“ podotýká Podolský.

Hraná část rodinného filmu, který si klade mimo jiné za cíl dostat do kin tatínky, se má točit v Brně. „Více než půl hodiny bude tvořit hraný příběh, zbytek bude animovaný. Částečně chceme využívat materiál ze seriálu. Příběh skutečné rodiny se bude prolínat s tím, který žijí vymodelované postavičky. Ty se občas ze záchoda dostanou i do jiných částí bytu,“ naznačuje s úsměvem tvůrce projektu Hovnays.

Přestože je zpráva o vzniku filmu novinkou, která na sebe stáčí pozornost nejen tvůrce, ale i budoucího distributora, nezanevřel Podolský ani na připravovaný seriál. „Jen jsme se trošku posunuli. Ze skečů k formátu zhruba sedmiminutových večerníčků až na úroveň délky seriálu Simpsonovi či Pošťák Pat,“ říká autor.

Břeclavané si na zmrzlinu můžou zajít třeba o půlnoci. Vydává ji tam komunikativní automat.
O půlnoci na zmrzlinu? V Břeclavi ji vydává komunikativní automat. Podívejte se

Cílem je navázat na tradici filmů, které se už desítky let prakticky neobjevují. „Tedy na kombinaci živého herce a loutky. Díky vtipům, které nebudou jen pro děti, ale i pro dospělé, chceme dostat do kin celé rodiny,“ poznamenává Podolský.

Herci, kteří namluví animované postavy seriálu, by se měli objevit také v chystaném celovečerním filmu. „Momentálně pracujeme na charakteristikách a rolích jednotlivých postav, dáváme dohromady štáb a přemýšlíme nad natáčecími místy. Věříme, že se jména jako Jarda Dušek, Martin Dejdar, Lucie Vondráčková, Jan Rosák či dvojice Genzer a Suchánek objeví i ve filmové verzi. Na natáčení máme dva roky, ve skutečnosti máme ale času minimum, protože příběh se odehrává v zimě. Připravené máme ve scénáři hned dvě varianty Vánoc. Na blátě a na sněhu. Tak snad to vyjde,“ směje se tvůrce Hovnaysů.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO O POHÁDCE

Zdroj: Youtube

Role herců těm seriálovým podobné příliš nebudou. „Ovšem společné budou mít některé rysy. Pokud tedy bude dabovaná postava ze seriálu kupříkladu ráčkovat, bude mít vadu řeči i postava hraná,“ naznačuje Podolský.

Přestože působí příběh rodiny Hovnaysů poněkud kontroverzně, za nehezkými těly je schovaný něžný příběh duší. „Chceme v seriálu ukázat přátelství, dobrosrdečnost, lásku a v dobrém smyslu i mezilidské vztahy. Ty nejhezčí lidské vlastnosti je totiž dobré ukázat právě na škaredých tělech, aby měl člověk důvod hledat,“ řekl Deníku již dříve Podolský.

Zarostlý areál, na kterém stojí bobová dráha v Němčičkách.
Bobová dráha v Němčičkách zarůstá. Měla přilákat turisty, byla tématem u soudů

Animovaný seriálový příběh se má odehrávat na jihu Moravy, v brněnské kanalizaci. Potkají se zde tři rodiny hovínek. Jedna pochází ze zadnice, druhá z kadibudky a třetí z kanálu. Rodiny putují kanalizací s cílem nalézt bílou porcelánovou splachovací mísu, o které ale nevědí, zda vůbec existuje.

Hlavní postavu Huga Hovnayse namluví Jaroslav Dušek a jeho partnerku Boženu Hovanysovou Lucie Vondráčková. Chybět nebude ani psí mazlíček Bobajs či toaletní papír, který promluví hlasem Jana Rosáka. „Zajímavou postavou bude třeba i Kurt Puch dabovaný hercem Martinem Dejdarem. Ve svém Teleshittingu má nabízet jak jinak než věci na hovno. Předlohou nám byl Horst Fuchs známý z Teleshoppingu,“ přiblížil už před časem redakci autor projektu Hovnays.