Do tradiční soutěže o nejlepší seriál střední a východní Evropy letos proniklo šest nejslibnějších titulů z celého regionu. O jejich výběr se postarala dramaturgyně programu Táňa Zabloudilová. „Letošní kategorie Hlavní soutěž je na Killerovi extrémně našlapaná. Netrvalo dlouho a z festivalu, kde se dal rychle zpozorovat rozdíl v kvalitě seriálů mezi částmi Evropy, je přehlídka, na které patří české, polské, srbské nebo ruské počiny k těm nejzajímavějším,“ zhodnotila Zabloudilová.

Už od sobotního rána zní bývalou raketovou základnou v Mokré-Horákově zvuky starých motorů. Začíná totiž přehlídka veteránů.
Rámus v raketové základně u Brna: pokochejte se škodovkami, trabanty i amerikami

Seriály se mezi sebou poperou v několika sekcích. Lidé exkluzivně zhlédnou první díl české trilogie Podezření, jejíž ústřední postavou je zdravotní sestra, která čelí obvinění z promyšleného vraždění pacientů. Na domácích obrazovkách diváci seriál uvidí teprve v příštím roce. Na všechny projekce je pro návštěvníky připraven vstup zdarma. „Zájemci se nejdříve registrují na našem webu, poté jim v akreditačním centru vydáme Killer Pass. Podmínkou je dodržení platných opatření pro vstup do vnitřních prostor,“ přiblížila mluvčí festivalu Nikol Patíková.

Zdroj: Youtube

Seriály si lidé vychutnají v brněnském Divadle Bolka Polívky a Divadle na Orlí, speciální prostor dají organizátoři v letošním ročníku tvorbě belgických autorů. Jedním z hlavních bodů programu bude panelová diskuze. „Zasednou v ní belgický ministr pro média Benjamin Dalle, ministr kultury Lubomír Zaorálek, generální ředitel České televize Petr Dvořák a generální ředitel veřejnoprávní belgické televize VRT Frederik Delaplace,“ doplnila Patíková.

Nabídka online

Festival připravují společně s hlavními organizátory také město Brno a brněnské turistické informační centrum. „Chybět letos nebude ani sekce webových sérií. Díky portálu DAFilms bude akce navíc znovu online, takže si diváci vychutnají nabídku přímo z pohodlí a bezpečí vlastního domova,“ zmínila mluvčí informačního centra Hana Novosadová.

Cenu Progressive Killer pro významnou televizní osobnost střední a východní Evropy letos dostane producentka stanice HBO Europe Tereza Polachová, která stojí za seriály jako Bez vědomí, Hořící keř či Pustina. Při této příležitosti pronese laureátskou přednášku o postavení žen ve filmovém a televizním průmyslu. „Dále doporučujeme speciální uvedení seriálů Devadesátky a Ochránce, kde diváci spatří unikátní projekce dosud neodvysílaných dílů. Těšit se mohou také na delegace tvůrců obou seriálů,“ poznamenala mluvčí festivalu Nikol Patíková.

Trailery:
Trailer Podezření (režie Michal Blaško, Česko 2022, 24. září 19:00)
Trailer Rodina (režie Bojan Vuletić, Srbsko 2021, 24. září 21:30)
Trailer Buchty (režie Eduard Oganesyan, Rusko 2020, 24. září 14:00)
Trailer Smysl pro tumor (režie Tom Goris, Belgie 2018, 24. září 18:30)
Trailer Jeden den (režie Gilles Coulier & Dries Vos, Belgie 2018, 24. září 21:00)

Zážitek slibuje rovněž projekce nové dánské minisérie Vyšetřování, jež je natočená podle skutečné události z roku 2017. Hlavním motivem snímku je snaha dánské policie vyřešit vraždu švédské novinářky Kim Wallové. Na týden nabitý mezinárodními seriály se chystá také Martin Krystyník. „Nejvíc se těším na českou minisérii a srbský seriál Rodina. Nedávno jsem navštívil právě Srbsko a Kosovo, takže mě tamní kultura a život Slobodana Miloševiće zajímají,“ vysvětlil mladý Brňan.

Nepřeberné množství různých druhů kávových zrn ochutnávají Brňané po celý víkend mezi cihlovými domy galerie Vaňkovka.
Brno voní jako káva: lidé ochutnávají desítky druhů, podívejte se

V odborné porotě festivalu letos zasedne Piodor Gustafsson ze švédské mediální společnosti TV4 Media, programová ředitelka Berlinale Series Anna Katharina Brehm, ředitel mnichovského festivalu Seriencamp Gerhard Maier, bývalá ředitelka Dánské filmové školy a známá dánská producentka Vinca Wiedemann a ředitelka francouzského festivalu Série Series Marie Barraco.