Žižkovští se rozhodli akci obnovit po dlouhé přestávce. Naposledy se konala před dvaceti lety. „Pozvali jsme více než sto šedesát bývalých stárků a stárek z let 1945 až 2014. Aby si přišli společně zavzpomínat na hodové časy, ať na ty dávno zašlé, ale i nedávno minulé. A pokud možno v kroji," uvedl Jaroslav Čech z přípravného výboru.

Dodal, že poprvé se takto v Moravském Žižkově sešli lidé s vřelým vztahem k folkloru v roce 1985. Po deseti letech si to zopakovali, připravenému programu ovšem příliš nepřálo počasí.

Organizátoři z žižkovské radnice a krojované chasy uvítají na události i další pamětníky a rodáky.

Folkloru bude hojně po celé odpoledne i večer. Akce odstartuje dvě hodiny po poledni, kdy se účastníci shromáždí u autobusové zastávky na Břeclavské ulici, a odtud pak vyjdou průvodem obcí. „Ve tři hodiny odpoledne začne taneční zábava na sóle u kulturního domu," představil úvodní program Čech.

V půl čtvrté přijde na řadu předčítání a stužkování všech zúčastněných stárkovských párů. Nebude chybět ani společné stárkovské taneční sólo. Do rytmu zahraje dechová hudba Lanžhotčanka.

Večerní část pořadu zahájí vystoupení dětského folklorního souboru Žižkovjánek v půl osmé večer. Poté je vystřídá folklorní soubor Hrozen, který předvede své pásmo. „Slavnostní den zakončí beseda u cimbálu s Cimbálovou muzikou sourozenců Osičkových," uzavřel Čech výčet účinkujících. V případě nepříznivého počasí se akce přesune do kulturního domu.

Dále vzniká publikace mapující více než 120 let dochované historie stárkovských párů v Moravském Žižkově. Podílet se na ní budou právě i pamětníci krojovaných zábav.