Letos poprvé rozšiřuje program také před kino Koruna a na náměstí. „Do uličky u synagogy se nastěhuje kulinářské umění z celého světa. Ochutnáte quesadilly z Guatemaly, španělskou paellu, drcená rajčata ze středního Řecka, americký pulled pork hot dog i mexické tacos. Přes talíř se podíváte i na Krétu, do Argentiny, Arménie či Maďarska,“ pozvala mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková. K dostání bude koření, paštiky, nakládaná rajčata, domácí těstoviny, hořčici i povidla.

Osvěžení přinese Bloody Mary, Tomato Fresh, rajský radler i rajčatová limonáda. „Kromě zavedených stálic a hitů mezi stánkaři najdete i novinky jako provokativní kombinaci rajčat a hmyzu, domácí sladkosti anebo červený pivní speciál z břeclavského pivovaru,“ lákal návštěvníky místostarosta Břeclavi Petr Vlasák, který Slavnosti rajčat jako kulturní referent města před deseti lety zakládal a o dramaturgii akce se dodnes stará.

Zdroj: Miroslava Jakubčíková

Rajská Břeclav dala vzniknout již několika zcela novým rajským pokrmům. Právě tady se zrodil třeba rajský burčák přezdívaný „rajčák“, pozornost přitáhla i zmrzlina nebo čaj z rajčat. Vznikly díky nim i produkty, které se poté stabilně usadily na trhu. Mezi nimi je třeba fermentovaná rajčatová zálivka podnikavých Břeclaváků Fermato, jejíž první sklenice se prodaly právě v uličce u synagogy.

Cirkus trochu jinak i The Tap Tap

Vydatné menu si Rajská Břeclav naloží ke kulatinám nejen na prodejních stáncích, ale i na pódiu. Hlavní hvězdou programu bude originální orchestr studentů a absolventů školy Jedličkova ústavu The Tap Tap!

Zdroj: Youtube

Představí se kreativní, artistická a umělecká společnost Cirkus trochu jinak z Ostravy, funky hrající Sajmon ad Garfunkers z Brna a programovou stálicí bude cimbálová muzika Břeclavan. „Svůj další rekord se na slavnostech pokusí získat i známý maxijedlík Jaroslav Němec, který zve na břeclavský masakr cherry rajčátek,“ upozornila Solaříková.

Zdroj: Youtube

K vidění bude i výstava osvědčených odrůd i novinek rajčat všemožných tvarů, velikostí a barev v prostorách synagogy. Tam, ale i v sousedním Lichtenštejnském domě, si lidé mohou prohlédnout také aktuální výstavy pořádajícího Městského muzea a galerie Břeclav. Děti po celý den zabaví výtvarné dílny Lvíčka Dyjáčka, malování na obličej či tvoření s balónky. Vstup na Slavnosti rajčat je zdarma.