Z Vranovic vyšel ve znovuobnoveném jihobrněnském kroji v neděli. Až dorazí ve čtvrtek na zahájení Slováckého roku do Kyjova na Hodonínsku, bude mít v nohách na tři sta padesát kilometrů. „Projdu na sedmdesát obcí a asi v padesátce z nich se s někým potkám a povykládám si. Čekají mě etnografové, místní vypravěči, kronikáři, lidé ze spolků a ti, co jsou spojení s folklorem,“ přibližuje Šalanda.

Podobné cesty má za sebou už čtyři. „Chodit pěšky jsem začal náhodou. Když jsem před pár lety stál v koloně na dálnici do Prahy, přemýšlel jsem, jestli se dá dojít z Brna do hlavního města po turistický značkách. Dlouho jsem o tom mluvil, až jsem se s kamarádem vydal na cestu,“ vypráví manažer Šalanda.

Jeho nohy už prošly hranici Moravy a Čech, putovaly po všech lidech, kteří nesou příjmení Šalanda, a ke stému výročí republiky zkopírovaly hranici mezi Českem a Slovenskem. Jak přiznává, musí o ně pořádně pečovat. „Na den je mažu kokosovým olejem a na noc bylinkovou mastí, aby se zotavily. Jde hlavně o chodidla,“ říká čtyřiačtyřicetiletý muž.

Oproti předchozí cestě doznal jeho kroj několika změn. „Klobouk je pravý, z králičí usně. Zbytek jsem si nechal vyrobit z outdoorových materiálů. Košili mám z merino vlny, vestu ze softshellu, kalhoty jsou horolezecké. Rychleschnoucí a tenké. Vše je s krojovým vyšíváním,“ vyjmenovává turista v kroji.

Ilustrační foto.
Kobylí: V muzeu představí starobylá řemesla

Hned na začátku svého putování po Břeclavsku dorazil Šalanda dokonce až k hranicím. Tedy alespoň k těm pomyslným. U recesistické Svobodné spolkové republiky Kraví hora ho přivítal její prezident a bývalý bořetický starosta Václav Petrásek. „Počkal jsem na něj přímo na celnici naší kravihorské republiky. Při té příležitosti jsem mu nabídl i druhé občanství, které s radostí přijal. Slíbil mi, že si kravihorský pas vyplní a nalepí i fotku. Budu to musel ještě zkontrolovat,“ směje se Petrásek.

Setkání se Šalandou bylo podle něj moc příjemné. „Moc mu fandím. Tím, co dělá, jistým způsobem zviditelňuje náš kraj. Já osobně bych tedy nešel, musím říct, že má doopravdy odvahu,“ vyzdvihuje netradiční cestu krajem bývalý starosta.

Slovácko sa s Markem Šalandou nenudí

- Za 12 dní ujde turista v kroji Marek Šalanda na 350 kilometrů.

- Denně tráví chůzí 5 až 6 hodin. Ujde asi 30 kilometrů.

- Na zádech nese Šalanda batoh, který váží 18 kilogramů.

- Celkem projde na Břeclavsku a Hodonínsku na 70 obcí. V 50 z nich se potká se zajímavými osobnostmi regionu. Jsou mezi nimi i Jožka Šmukař, Franta Uher či František Petrásek.

- S sebou má 1 klobouk, 1 kalhoty, 1 vestu a 2 košile. Vše s krojovým vyšíváním a ze speciálních materiálů.